Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 219
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-12-12 –
    • Member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

Utbyggnad av riksväg 40 till motorväg

Motion 2009/10:T406 av Emma Carlsson Löfdahl (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T406 av Emma Carlsson Löfdahl fp Utbyggnad av riksväg 40 till motorväg fp1410 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att riksväg 40, sträckan mellan Borås och Jönköping, i sin helhet byggs om till motorväg och att den


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T406 av Emma Carlsson Löfdahl (fp) (doc, 37 kB)

En trafiksäkrare riksväg 26

Motion 2009/10:T405 av Emma Carlsson Löfdahl och Jan Ertsborn (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T405 av Emma Carlsson Löfdahl och Jan Ertsborn fp En trafiksäkrare riksväg 26 fp1409 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en snabb utbyggnad av riksväg 26. Motivering Nissastigen riksväg 26 går mellan Halmstad och


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T405 av Emma Carlsson Löfdahl och Jan Ertsborn (fp) (doc, 36 kB)

Järnvägen Nässjö–Halmstad

Motion 2009/10:T296 av Jan Ertsborn och Emma Carlsson Löfdahl (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T296 av Jan Ertsborn och Emma Carlsson Löfdahl fp Järnvägen NässjöHalmstad fp1061 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om framtiden för järnvägslinjen NässjöHalmstad. Motivering Entreprenörsregionen är ett samlande


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T296 av Jan Ertsborn och Emma Carlsson Löfdahl (fp) (doc, 49 kB)

Barns möjlighet att folkbokföras på två adresser

Motion 2009/10:Sk454 av Emma Carlsson Löfdahl (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk454 av Emma Carlsson Löfdahl fp Barns möjlighet att folkbokföras på två adresser fp1408 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att barn till separerade föräldrar med gemensam vårdnad kan vara folkbokförda på två adresser.


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk454 av Emma Carlsson Löfdahl (fp) (doc, 36 kB)

Brott begångna av djurrättsaktivister

Motion 2009/10:Ju371 av Emma Carlsson Löfdahl (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju371 av Emma Carlsson Löfdahl fp Brott begångna av djurrättsaktivister fp1407 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att polisens insatser för att bekämpa de brott som vissa s.k. djurrättsaktivister begår riktade bl.a.


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju371 av Emma Carlsson Löfdahl (fp) (doc, 37 kB)

Obetalda fordonsavgifter och s.k. bilmålvakter

Motion 2009/10:C412 av Emma Carlsson Löfdahl (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:C412 av Emma Carlsson Löfdahl fp Obetalda fordonsavgifter och s.k. bilmålvakter fp1406 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa rättigheter för Kronofogdemyndigheten och polisen att omhänderta och försälja


Utskottsberedning: 2009/10:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C412 av Emma Carlsson Löfdahl (fp) (doc, 38 kB)

Infrastruktursatsningar i Jönköpings län

Motion 2009/10:T541 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T541 av Stefan Attefall m.fl. kd, c, m, fp Infrastruktursatsningar i Jönköpings län kd414 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastruktursituationen i Jönköpings län. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:T541 av Stefan Attefall m.fl. (kd, c, m, fp) (doc, 46 kB)