Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 219
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-12-12 –
    • Member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2964 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2964 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell 1 i motionen.


Utskottsberedning: 2018/19:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2964 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2964 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 100 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2963 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2963 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Liberalerna är delaktiga i den


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2963 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2963 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2018/19:2962 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2962 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Barnfamiljer


Utskottsberedning: 2018/19:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2962 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2962 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 98 kB)

Principer för en flexibel och jämställd föräldraförsäkring

Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L Principer för en flexibel och jämställd föräldraförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en ny modell för föräldraförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inledning


Utskottsberedning: 2018/19:SfU21

Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 135 kB)

Utgiftsområde 19 Regional tillväxt

Motion 2018/19:2957 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2957 av Arman Teimouri m.fl. L Utgiftsområde 19 Regional tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 19 Regional tillväxt enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utgångspunkten för oss liberaler är värnandet om människors makt


Utskottsberedning: 2018/19:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2957 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2957 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2018/19:2955 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2955 av Arman Teimouri m.fl. L Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Tack vare vattenkraften, kärnkraften och investeringar i vind har Sverige en säker, effektiv


Utskottsberedning: 2018/19:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2955 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2955 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2952 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2952 av Arman Teimouri m.fl. L Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Liberalerna vill att det ska löna sig att driva företag och ta risker. Växande


Utskottsberedning: 2018/19:NU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2952 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2952 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 103 kB)

Klimatsmart och stabil elproduktion

Motion 2018/19:2924 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2924 av Arman Teimouri m.fl. L Klimatsmart och stabil elproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en fossilfri och stabil elproduktion med konkurrenskraftiga priser och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:CU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14

Motion 2018/19:2924 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2924 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2018/19:2956 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2956 av Tina Acketoft m.fl. L Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag att bemyndiga regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:2956 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2956 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2018/19:2953 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2953 av Tina Acketoft m.fl. L Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Jordbruks- och skogsföretag


Utskottsberedning: 2018/19:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2953 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2953 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 102 kB)