Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 288
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2018-09-24
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 –
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2014-10-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa – en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kamerabevakning vid skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Liberalernas hållning är restriktiv


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Motivering Skolan först Sverige är ett fantastiskt


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3623 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 387 kB)

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet de gröna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har enats om den s.k. energiöverenskommelsen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU22

Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4149 av Maria Weimer m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2017/18:215 Utredningar för att förebygga vissa skador och dödsfall

Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:215 Utredningar för att förebygga vissa skador och dödsfall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningsverksamheten ska utvidgas till att omfatta även självmord, grov


Utskottsberedning: 2017/18:SoU36

Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4145 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att befruktade ägg som blivit över ska kunna doneras även om ingen av donatorerna


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4100 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4100 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser en inkorporering i svensk rätt av artikel 20 i FN:s konvention om barnets rättigheter.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25

Motion 2017/18:4100 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4100 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att merkostnadsersättning bör kunna ges för hjälp i den dagliga livsföringen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23

Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det avser upphörande av de särskilda bestämmelserna om ersättning till blinda och


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23

Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4088 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 67 kB)