Emil Källström (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 136
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865983
Email emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Social media: Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Nominations Committee

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2014-10-14 – 2015-09-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2010-11-01 – 2014-10-31
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Said and done

Skatter för företagande och tillväxt i hela landet

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. C Skatter för företagande och tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över beskattningen av företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 95 kB)

Politik för fler jobb, företag och stärkt konkurrenskraft i hela landet

Motion 2018/19:2694 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2694 av Helena Lindahl m.fl. C Politik för fler jobb, företag och stärkt konkurrenskraft i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att öka möjligheten till lärlingsjobb som även småföretag kan erbjuda och tillkännager


Utskottsberedning: AU KU UbU 2018/19:CU9 2018/19:FiU25 2018/19:FiU26 2018/19:FiU34 2018/19:NU7 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2694 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2694 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 153 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2018/19:2632 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2632 av Emil Källström m.fl. C Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Kommuner och landsting ansvarar för några


Utskottsberedning: 2018/19:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2632 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2632 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2623 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2623 av Emil Källström m.fl. C Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utgiftsområde 2 omfattar finansmarknadspolitiken


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2623 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2623 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

Centerpartiets budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. C Centerpartiets budgetmotion 2019 1. Sammanfattning Sverige befinner sig på toppen av en internationell högkonjunktur. Prognoserna för de kommande åren pekar dock på stigande arbetslöshet och lägre tillväxt. Trots flera år av högkonjunktur står många utanför arbetsmarknaden.


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 304 kB) Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 640 kB)

Miljöåtgärder i vattenkraften

Skriftlig fråga 2017/18:1342 av Emil Källström (C)

Fråga 2017/18:1342 Miljöåtgärder i vattenkraften av Emil Källström C till Miljöminister Karolina Skog MP Nyligen presenterade regeringen ett förslag till ny lagstiftning för miljöprövning av vattenkraften prop. 2017/18:243 Vattenmiljö och vattenkraft Den nya lagstiftningen är ett resultat av energiöverenskommelsen som

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1342 av Emil Källström (C) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 475 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 845 kB)

med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:158. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma


Utskottsberedning: 2017/18:FiU43
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:159 Tillstånd att ta


Utskottsberedning: 2017/18:FiU44
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, C, KD, L med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att den utökade föreskriftsrätt


Utskottsberedning: 2017/18:FiU47
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 67 kB)