Ellen Juntti(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 229
Title Kriminalinspektör
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866448
Email ellen.juntti[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:67 av Tomas Tobé (M) 19 january 2018 Riktad satsning för polislöner
Interpellationsdebatt 2017/18:46 av Edward Riedl (M) 19 january 2018 Förbud mot utförsel av stöldgods
Interpellationsdebatt 2017/18:166 av Ellen Juntti (M) 19 january 2018 Åtgärder mot utländska stöldligor
Interpellationsdebatt 2017/18:44 av Ellen Juntti (M) 17 november 2017 Utredningar om sexualbrott mot barn

Brottsofferstöd

Skriftlig fråga 2017/18:811 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2017/18:811 Brottsofferstöd av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Svensk rättspolitik måste få ett tydligare brottsofferperspektiv. Den som utsatts för brott ska alltid kunna räkna med ett starkt stöd från rättsväsendets olika delar. Detta är en central del i att förtroendet

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:811 av Ellen Juntti (M) (pdf, 84 kB)

Långa ledtider vid Nationellt forensiskt centrum

Skriftlig fråga 2017/18:810 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2017/18:810 Långa ledtider vid Nationellt forensiskt centrum av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Polismyndighetens brottsuppklaring har sjunkit under senare år, och man har allvarliga problem som påverkar förmågan och effektiviteten i den brottsbekämpande och brottsuppklarande

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:810 av Ellen Juntti (M) (pdf, 88 kB)

Ungdomspåföljder

Skriftlig fråga 2017/18:605 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2017/18:605 Ungdomspåföljder av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Moderaterna vill se skärpta påföljder för unga lagöverträdare. Syftet är att unga lagöverträdare ska få en kännbar konsekvens men också att unga tidigt ska få hjälp att lämna sitt kriminella liv bakom

Inlämnad: 2018-01-18 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:605 av Ellen Juntti (M) (pdf, 99 kB)

Åtgärder mot utländska stöldligor

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:166 Åtgärder mot utländska stöldligor av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Varje år stjäl utländska stöldligor för miljarder kronor i Sverige. Ligorna misstänkt ligga bakom stora delar av villainbrotten, och enligt Villaägarnas Riksförbund har antalet

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot utländska stöldligor

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Riktad satsning för polislöner

Interpellation 2017/18:67 av Tomas Tobé (M)

Interpellation 2017/18:67 Riktad satsning för polislöner av Tomas Tobé (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Polismyndigheten befinner sig i ett allvarligt läge. Många poliser väljer att sluta i förtid bland annat på grund av dåliga arbetsförhållanden och för låga löner. Samtidigt är det

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:67 av Tomas Tobé (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riktad satsning för polislöner

Transporter av frihetsberövade

Skriftlig fråga 2017/18:143 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2017/18:143 Transporter av frihetsberövade av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Från och med den 1 april i år började nya bestämmelser gälla för transporter av frihetsberövade. Bestämmelserna innebär att Kriminalvården fick rätt att utföra transporter av frihetsberövade

Inlämnad: 2017-10-23 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:143 av Ellen Juntti (M) (pdf, 76 kB)

Förbud mot utförsel av stöldgods

Interpellation 2017/18:46 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2017/18:46 Förbud mot utförsel av stöldgods av Edward Riedl (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Utförsel av stöldgods från landet är ett stort problem i Sverige. Varje år drabbas svenskar av tusentals inbrott och stölder där majoriteten begås av yrkeskriminella som sedan

Inlämnad: 2017-10-20 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:46 av Edward Riedl (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot utförsel av stöldgods

Utredningar om sexualbrott mot barn

Interpellation 2017/18:44 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:44 Utredningar om sexualbrott mot barn av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Sexualbrotten ökar kraftigt i Sverige. 2016 polisanmäldes närmare 20 300 sexualbrott, vilket är en ökning med 12 procent på bara ett år. 6 720 av dessa anmälningar rubricerades

Inlämnad: 2017-10-19 Svarsdatum: 2017-11-17 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:44 av Ellen Juntti (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningar om sexualbrott mot barn

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade resurser till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 88 kB)