Elisabeth Svantesson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 198
Title Ekonomie licentiat.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866721
Email elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Chair
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy Chair 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Member 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Chair 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Member 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy Chair 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Member 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Member 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Deputy member 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2012-06-12
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2014-11-01 –
    • Deputy Chair 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Member 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personally appointed substitute 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Board of the National Audit Office

    • Member 2009-11-02 – 2010-12-31
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2011-01-01 – 2012-08-22
    • The War Delegation

    • Member 2013-01-22 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 –
    • 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 12-13, vice ordförande 14-. Ledamot finansutskottet 10-12, EU-nämnden 10-12 och vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 09-10. Ledamot Riksrevisionens styrelse 09-10, Riksrevisionens parlamentariska råd 11-12 och krigsdelegationen 13-. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-12, vice ordförande 12-13, ledamot 12 och 14-. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Pastorn Alvar Lundin och läraren Karin Lundin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund, slutår 86. Ekonomlinjen, Högskolan i Örebro, slutår 91. Fil.mag., nationalekonomi, Uppsala universitet 01. Ekonomie licentiat, nationalekonomi, Örebro universitet 06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Uppsala 98-00. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4179 av Elisabeth Svantesson och Johan Forssell (båda M)

Motion till riksdagen 2017/18:4179 av Elisabeth Svantesson och Johan Forssell båda M med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd.


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4179 av Elisabeth Svantesson och Johan Forssell (båda M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4179 av Elisabeth Svantesson och Johan Forssell (båda M) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M)

Motion till riksdagen 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson båda M med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Jobb och välfärd före bidrag Sveriges ekonomi är stark. Trots det finns en rad problem som inte minskar utan som växer. Regeringen har under mandatperioden


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (docx, 557 kB) Motion 2017/18:4162 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (pdf, 600 kB)

med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:159 Tillstånd att ta


Utskottsberedning: 2017/18:FiU44
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden

Motion 2017/18:4111 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4111 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU43
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4111 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4111 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, C, KD, L med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att den utökade föreskriftsrätt


Utskottsberedning: 2017/18:FiU47
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 67 kB)

Samordningsnummer i Skatteverkets personregister

Skriftlig fråga 2017/18:211 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2017/18:211 Samordningsnummer i Skatteverkets personregister av Elisabeth Svantesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Skatteverkets personregister omfattar både personnummer och samordningsnummer. Samordningsnummer finns för att exempelvis myndigheter i sina system ska kunna hantera personer

Inlämnad: 2017-11-02 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:211 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 94 kB)

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. M Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 44 avslag

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. M Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:FöU8 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. M En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU18 2017/18:SoU22 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 25 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 145 kB)

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomin

Motion 2017/18:3670 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3670 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:NU12 2017/18:SkU12
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2017/18:3670 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3670 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 89 kB)