Elisabet Knutsson(Grn)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party The Green Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 39
Title Högstadielärare matte och No.
Born 1952
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866146
Email elisabet.knutsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:UbU20 31 may 2017 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd
Debatt om förslag 2016/17:UbU17 4 may 2017 Skolväsendet - grundläggande om utbildningen
Debatt om förslag 2016/17:UbU16 4 may 2017 Vuxenutbildningen
Frågestund 20 april 2017 Frågestund

En nationell handlingsplan för sällsynta diagnoser

Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP) En nationell handlingsplan för sällsynta diagnoser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa förutsättningar för att snarast färdigställa och anta en nationell handlingsplan för området sällsynta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3059 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja kompetensen angående psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar och tillkännager detta för regeringen. Motivering En


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Medborgarkontor i invandrartäta områden

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) Medborgarkontor i invandrartäta områden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om medborgarkontor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Medborgarkontor började inrättas för många år sedan


Utskottsberedning: 2015/16:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)