Désirée Pethrus (ChrDem)

Tjänstledig riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 111
Title Socionom/Personalkonsulent.
Born 1959
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865686
Email desiree.pethrus[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Off duty as member of parliament.
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Alternate member 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Alternate member 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Alternate member 2000-10-09 – 2001-01-14
    • Alternate member 1999-05-01 – 2000-05-31
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-07-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-02-05 – 2018-06-30
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-02-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Member 2000-02-01 – 2000-05-31
    • Deputy member 1999-05-04 – 2000-01-31
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-13 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Deputy member 2000-10-26 – 2001-01-14
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Deputy member 2003-11-11 – 2003-12-31
    • Deputy member 2001-09-18 – 2002-07-31
    • Deputy member 2000-10-18 – 2001-01-14
    • Deputy member 1999-05-06 – 2000-05-31
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputy member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputy member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2010-10-12 –
    • Deputy member 2006-11-22 – 2010-10-12
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Member 2011-03-16 – 2014-10-28
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Member 2010-11-17 – 2011-03-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 99-00 (ersättare 990501-000531), 00-01 (ersättare 001009-010114), 01-02 (ersättare 010918-020731), 03 (ersättare 031111-031231) och 06-10 (statsrådsersättare 061006-101004) och 10-. Ledamot skatteutskottet 00, arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 14-, utrikesutskottet 10-14, EU-nämnden 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13 och 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 99-00, 00-01, 01-02, 03, 07-09 och 14-, skatteutskottet 99-00 och 01-02, arbetsmarknadsutskottet 00-01, 03 och 10-14, justitieutskottet 06-10, EU-nämnden 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12 och 13 och försvarsutskottet 14-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa för Unionen för Medelhavet 10-14. Suppleant Utrikesnämnden 10-14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Knut Pethrus och Marianne Pethrus, f. Lindqvist.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Bromma gymnasium 74-77. Socionom, Högskolan i Östersund 81. Grundkurs, Poppius journalistskola 99.
  • Anställningar

    Mellanstadielärare, Sundbyberg 81-82. Kurator, Karolinska sjukhuset 82-83 och 86-87. Kurator, behandlingshem för kvinnor 83-86. Personalkonsulent, Stockholms tingsrätt 87-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens jämställdhetsråd 02-. Ledamot, referensgrupp till arbetsgruppen med uppgift att utarbeta en nationell handlingsplan för mänskliga rättigheter 01-02. Ledamot, Kommittén för cirkulär migration och utveckling 09-11. Ledamot, Krigsmaterielexportöversynskommittén (KEX) 12-15. Utsedd till särskild utredare för att se över assistansersättningen i socialförsäkringsbalken och delar av lagen om stöd och service (LSS), direktiv 2016:40, 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 02-06. Ledamot, Äldreberedningen 98-02 och Jämställdhetsberedningen 02-06. Gruppledare, socialtjänstnämnden 02-06 och Bromma stadsdelsnämnd 99-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 91-94. Gruppledare för sjukvårdsfrågor i hälso- och sjukvårdsnämnden 91-94. Vice ordförande, kvalitetsutskottet 91-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, KDU 84-87. Styrelseledamot, Kristdemokraterna i Bromma och distriktsstyrelsen. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 94-98 och 02-09. Ordförande, Kristdemokratiska kvinnoförbundet 02-09. Ledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 86-94 och RIA Quintea i Bromma 93-02. Ordförande, Svenska Migränförbundet 96-00. Styrelseledamot, Unicef Sverige 98-05. Suppleant, Stiftelsen Isaak Hirsch 99. Förbundsordförande, Kristdemokratiska kvinnoförbundet 02-09. Styrelseledamot, Familjebostäder 06 och Isak Hirsch 11.

Said and done

Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet

Interpellation 2017/18:301 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2017/18:301 Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet av Désirée Pethrus (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sverige prioriterar i sin utrikespolitik mänskliga rättigheter och demokrati. Många förväntar sig därför att regeringen ska öka trycket gentemot Turkiet när utvecklingen

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:301 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för civilsamhällets organisationer i Turkiet

Förändringar i EBO-lagen

Interpellation 2017/18:262 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2017/18:262 Förändringar i EBO-lagen av Roger Hedlund (SD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Lagen om eget boende (EBO-lagen) har visat sig att vara en enorm belastning för kommuner, och tanken med EBO har visat sig i praktiken skapa mer problem än möjligheter för den enskilde. Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:262 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förändringar i EBO-lagen

Könsstympning

Skriftlig fråga 2017/18:363 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2017/18:363 Könsstympning av Désirée Pethrus (KD) till Socialminister Annika Strandhäll (S) I flera länder i företrädesvis Nordafrika och Mellanöstern förekommer olika former av könsstympning. Unicef uppskattar att mer än 200 miljoner flickor och kvinnor i dag lever med någon form av könsstympning. Av dessa

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:363 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 90 kB)

Förändring av EBO-lagen

Interpellation 2017/18:239 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2017/18:239 Förändring av EBO-lagen av Désirée Pethrus (KD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I samband med att regeringen i dagarna presenterade sina planer kring förändrade regler för ensamkommandes möjligheter till uppehälle i Sverige fanns också en uttryckt ambition att förändra förutsättningarna

Inlämnad: 2017-11-29 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:239 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förändring av EBO-lagen

Kristna på asylboenden

Skriftlig fråga 2017/18:251 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2017/18:251 Kristna på asylboenden av Désirée Pethrus (KD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Migrationsverket har lyckats handlägga en stor del av den stora mängd asylansökningar som inkom efter 2014 och 2015, men fortfarande bor drygt 38 000 personer i asylboenden (Migrationsverket, november). Trots att

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:251 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 96 kB)

Våldtäkter i DR Kongo och Panzisjukhusets roll

Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3660 av Désirée Pethrus KD Våldtäkter i DR Kongo och Panzisjukhusets roll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering bör arbeta för att fler sjukhus startas med Panzisjukhusets holistiska arbetsmodell som förebild, och detta


Utskottsberedning: 2017/18:UU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3660 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 72 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera arbetet med


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1 2017/18:FöU7 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KU33 2017/18:NU22 2017/18:TU1 2017/18:TU10 2017/18:TU11 2017/18:TU13 2017/18:TU14 2017/18:TU15 2017/18:TU16 2017/18:TU17 2017/18:TU4 2017/18:TU5 2017/18:TU6 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (60 yrkanden): 52 avslag, 3 bifall, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 104 kB) Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 220 kB)

Alternativ finansiering av Inlandsbanan

Motion 2017/18:3427 av Lars-Axel Nordell och Désirée Pethrus (båda KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3427 av Lars-Axel Nordell och Désirée Pethrus båda KD Alternativ finansiering av Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda behovet av avlastnings- och omledningsmöjligheter i det svenska järnvägsnätet och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3427 av Lars-Axel Nordell och Désirée Pethrus (båda KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3427 av Lars-Axel Nordell och Désirée Pethrus (båda KD) (pdf, 70 kB)

Ensamkommandes situation i Sverige

Motion 2017/18:3342 av Désirée Pethrus (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3342 av Désirée Pethrus KD Ensamkommandes situation i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särskilt uppmärksamma ensamkommande flickors situation och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:AU7 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3342 av Désirée Pethrus (KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3342 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. KD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skydda


Utskottsberedning: 2017/18:SkU1 2017/18:SkU12 2017/18:SkU8 2017/18:SkU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 8 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:3786 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)