Dennis Dioukarev (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 192
Born 1993
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 – 2014-10-23

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.

Said and done

Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:601 Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Annika Strandhäll S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men

Inlämnad: 2017-08-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Småföretagares finansieringsmöjligheter

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1812 Småföretagares finansieringsmöjligheter av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP I modern tid har den svenska kreditmarknaden kommit att domineras av de fyra storbankerna, som tillsammans med sina respektive bostadsinstitut står för mer än 80 procent av krediterna i Sverige, vilket har gjort

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Statlig inkomstskatt

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1802 Statlig inkomstskatt av Dennis Dioukarev SD till Finansminister Magdalena Andersson S De demografiska förändringar som föranletts av migrationspolitiken innebär påfrestningar för en redan belastad sjukvård och rättsväsende. Trots detta och med knappa resurser fullgör sjuksköterskorna, poliserna och

Inlämnad: 2017-08-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Flyttavgifter på pensionsförsäkringskapital

Skriftlig fråga 2016/17:1231 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1231 Flyttavgifter på pensionsförsäkringskapital av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP Fri konkurrens är grunden för en effektiv marknad. Om det finns hinder mot eller begränsningar av konkurrensen, vilka de än må vara, är risken att marknaden inte fungerar som den ska, och kostnaden läggs

Inlämnad: 2017-04-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1231 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 94 kB)

med anledning av skr. 2016/17:90 Nordiskt samarbete 2016

Motion 2016/17:3678 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3678 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2016/17:90 Nordiskt samarbete 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom ramen för det nordiska samarbetet verka för en gemensam nordisk yttre gränsbevakning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:UU3
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2016/17:3678 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2016/17:3678 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna

Interpellation 2016/17:262 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:262 Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Gabriel Wikström S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men den grupp

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:262 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna

Bättre styrning av arbetet med finansiell stabilitet

Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. SD Bättre styrning av arbetet med finansiell stabilitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka ledningsstrukturen kring arbetet med finansiell stabilitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2016/17:2232 av Dennis Dioukarev och Oscar Sjöstedt (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2232 av Dennis Dioukarev och Oscar Sjöstedt båda SD Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2016/17:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2232 av Dennis Dioukarev och Oscar Sjöstedt (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:2232 av Dennis Dioukarev och Oscar Sjöstedt (båda SD) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2016/17:2231 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2231 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev båda SD Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2231 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2231 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 78 kB)