Dennis Dioukarev (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 192
Born 1993
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 – 2014-10-23

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.

Said and done

Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:601 Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Annika Strandhäll S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men

Inlämnad: 2017-08-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna

Interpellation 2016/17:262 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:262 Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Gabriel Wikström S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men den grupp

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:262 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Psykisk ohälsa bland barn och unga vuxna