Dennis Dioukarev (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 192
Born 1993
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 – 2014-10-23

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.

Said and done

Svensk bnp-tillväxt

Skriftlig fråga 2018/19:1 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2018/19:1 Svensk bnp-tillväxt av Dennis Dioukarev SD till Finansminister Magdalena Andersson S I dagarna publicerade IMF sin prognos över utvecklingen i världsekonomin. Där finns siffror över tillväxten i respektive land mätt som bnp per capita, ett mått som de rödgröna partierna inte talat mycket om under sin tid

Inlämnad: 2018-10-10 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:1 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 87 kB)

Försämrad kreditvärdighet efter kreditupplysning

Skriftlig fråga 2017/18:1169 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:1169 Försämrad kreditvärdighet efter kreditupplysning av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Vid samtliga fakturaköp eller lån tas i dag en kreditupplysning där ett externt företag samlar in och sammanställer information om individens lån och skulder. Verktyget i form av kreditupplysning

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1169 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

Resurser till polisen

Skriftlig fråga 2017/18:616 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:616 Resurser till polisen av Dennis Dioukarev SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Brottsförebyggande rådets rapport Anmälda brott första halvåret 2017 framgår det att antalet anmälda våldtäktsbrott har ökat med 10 procent sedan i fjol och 34 procent under den senaste tioårsperioden.

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:616 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 89 kB)

En human flyktingpolitik

Skriftlig fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:421 En human flyktingpolitik av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Heléne Fritzon S I ett reportage från november 2017 visar CNN hur den stora flyktingsmugglingen har gett upphov till människohandel i Libyen. Män och kvinnor som betalar flyktingsmugglare för att ta sig till Europa blir i stället bortförda

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 77 kB)

Sveriges ambassad till Jerusalem

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:420 Sveriges ambassad till Jerusalem av Dennis Dioukarev SD till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste dagarna har det rapporterats om USA:s planer på att eventuellt flytta sin ambassad från Tel Aviv till Jerusalem. Det är ett beslut som egentligen togs 1995 men som ännu inte verkställts av

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 68 kB)

Unga hushåll på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2017/18:419 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:419 Unga hushåll på bostadsmarknaden av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP De senaste årens kraftiga prisuppgångar på bostadsmarknaden har bidragit till en hög skuldsättning bland hushållen. Faktum är att belåningen har stigit mer än inkomsterna, vilket gör hushållen sårbara för störningar

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:419 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

Sveriges förmåga att bistå i humanitära katastrofer

Skriftlig fråga 2017/18:378 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:378 Sveriges förmåga att bistå i humanitära katastrofer av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Isabella Lövin MP I ljuset av de senaste årens invandringspolitik har strömmarna av människor till Sverige ökat kraftigt. Det frikostiga utgivandet av uppehållstillstånd till individer med oklara asylskäl har varit

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:378 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Sysselsättningsgapet

Skriftlig fråga 2017/18:377 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:377 Sysselsättningsgapet av Dennis Dioukarev SD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S När man pratar om integration kan det betyda olika saker beroende på vem man frågar. De allra flesta partier är överens om att man är del av det svenska samhället när man jobbar minst en timme i

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:377 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 77 kB)

Klimateffektiv politik

Skriftlig fråga 2017/18:376 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:376 Klimateffektiv politik av Dennis Dioukarev SD till Miljöminister Karolina Skog MP Regeringen drev i höstens budgetproposition igenom att beskattningen av drivmedel görs om så att låginblandat biodrivmedel och fossila drivmedel har samma skattesats per liter. I stället för skattebefrielse åläggs drivmedelsförsäljarna

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:376 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

Regeringens syn på ett svenskt medlemskap i bankunionen

Skriftlig fråga 2017/18:375 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:375 Regeringens syn på ett svenskt medlemskap i bankunionen av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP Vid en debatt i finansutskottet om en fördjupad ekonomisk och monetär union den 15 november i år ställde jag en fråga till Socialdemokraterna om regeringens syn på bankunionen. I finansutskottets

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:375 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 69 kB)