Dennis Dioukarev (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 192
Born 1993
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 – 2014-10-23

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.

Said and done

Webb-TV

Svensk bnp-tillväxt

Skriftlig fråga 2018/19:1 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2018/19:1 Svensk bnp-tillväxt av Dennis Dioukarev SD till Finansminister Magdalena Andersson S I dagarna publicerade IMF sin prognos över utvecklingen i världsekonomin. Där finns siffror över tillväxten i respektive land mätt som bnp per capita, ett mått som de rödgröna partierna inte talat mycket om under sin tid

Inlämnad: 2018-10-10 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:1 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2017/18:255 Riksrevisionens rapport om finansiell stabilitet

Motion 2017/18:4189 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4189 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev båda SD med anledning av skr. 2017/18:255 Riksrevisionens rapport om finansiell stabilitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga målet för Finansinspektionens makrotillsynsuppdrag och


Utskottsberedning: 2018/19:FiU12

Motion 2017/18:4189 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4189 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Föreliggande lagförslag är sannolikt det enskilt mest ogenomtänkta och skadliga förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:99 Vårändringsbudget för 2018

Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:99 Vårändringsbudget för 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 92 kB) Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 118 kB)

med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet

Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU44
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden

Motion 2017/18:4086 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4086 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om likabehandling och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:FiU43
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall,

Motion 2017/18:4086 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4086 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

Försämrad kreditvärdighet efter kreditupplysning

Skriftlig fråga 2017/18:1169 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:1169 Försämrad kreditvärdighet efter kreditupplysning av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Vid samtliga fakturaköp eller lån tas i dag en kreditupplysning där ett externt företag samlar in och sammanställer information om individens lån och skulder. Verktyget i form av kreditupplysning

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1169 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och den nordiska närvaron i de baltiska staterna och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Resurser till polisen

Skriftlig fråga 2017/18:616 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:616 Resurser till polisen av Dennis Dioukarev (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I Brottsförebyggande rådets rapport Anmälda brott första halvåret 2017 framgår det att antalet anmälda våldtäktsbrott har ökat med 10 procent sedan i fjol och 34 procent under den senaste

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:616 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 89 kB)

En human flyktingpolitik

Skriftlig fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:421 En human flyktingpolitik av Dennis Dioukarev (SD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I ett reportage från november 2017 visar CNN hur den stora flyktingsmugglingen har gett upphov till människohandel i Libyen. Män och kvinnor som betalar flyktingsmugglare för att ta sig till Europa blir i stället

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 77 kB)