Daniel Bäckström (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 46
Born 1975
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Alternate member 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Committee on Defence

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Extra deputy member 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra deputy member 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Committee on Taxation

    • Extra deputy member 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2016-09-29 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14.

Said and done

Hindra pornografi i miljöer med barn och unga

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. C Hindra pornografi i miljöer med barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket i en särskild läroplan bör specificera hur grundskolan och gymnasieskolan i sin sex- och samlevnadsundervisning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

Fjärrundervisning i skolan

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling båda C Fjärrundervisning i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fjärrundervisning ska tillåtas i alla relevanta ämnen och att skolor ska ha möjlighet att anordna fjärrundervisning på entreprenad,


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (pdf, 81 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Farledsavgifter

Motion 2018/19:2714 av Daniel Bäckström (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2714 av Daniel Bäckström C Farledsavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en återgång till tidigare system för farledsavgifter för Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vänersjöfarten är en mycket


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2714 av Daniel Bäckström (C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2714 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 73 kB)

Projektering av E18 på sträckan Valnäs-Riksgränsen

Motion 2018/19:2713 av Daniel Bäckström (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2713 av Daniel Bäckström C Projektering av E18 på sträckan ValnäsRiksgränsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över de åtgärder som krävs för att få till stånd projektering och investeringsunderlag för sträckan ValnäsRiksgränsen


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2713 av Daniel Bäckström (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2713 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 78 kB)

Inlandsbanan

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. C Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i nära samverkan med Inlandsbanan AB och näringslivet i uppdrag att se över Inlandsbanans framtida funktion med svensk normalstandard integrerat


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2627 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2627 av Anders Åkesson m.fl. C Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering En välfungerande transportinfrastruktur är en förutsättning för att det


Utskottsberedning: 2018/19:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2627 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2627 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 86 kB)

Exportindustrin och besöksnäringens behov av transporter

Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström båda C Exportindustrin och besöksnäringens behov av transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att ta fram beräkningssätt där man tar större hänsyn till landsbygdens exportindustri


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (pdf, 89 kB)

ROT-avdrag för renovering av fönsterbågar

Motion 2018/19:2711 av Daniel Bäckström och Mikael Larsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2711 av Daniel Bäckström och Mikael Larsson båda C ROT-avdrag för renovering av fönsterbågar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att möjliggöra ROT-avdrag för renovering av fönsterbågar som avlägsnas från


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:2711 av Daniel Bäckström och Mikael Larsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2711 av Daniel Bäckström och Mikael Larsson (båda C) (pdf, 73 kB)

Avskaffa kravet på att företagare och deras anhöriga ska skrivas in i personalliggaren

Motion 2018/19:2704 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2704 av Peter Helander och Daniel Bäckström båda C Avskaffa kravet på att företagare och deras anhöriga ska skrivas in i personalliggaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över ett avskaffande av kravet på att företagare och deras


Utskottsberedning: 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2704 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2704 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (pdf, 77 kB)