Dag Klackenberg (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm
Born 1948

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-01-01 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2015-01-29 – 2018-01-19
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-11-25 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Suppleant försvarsutskottet 15- och EU-nämnden 15-.

Said and done

Möjligheten till innovationsupphandling inom försvaret

Skriftlig fråga 2015/16:825 av Dag Klackenberg (M)

Fråga 2015/16:825 Möjligheten till innovationsupphandling inom försvaret av Dag Klackenberg M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den svenska försvarsindustrin håller en mycket hög teknisk nivå, vilket också är en viktig förklaring till att den har kunnat hävda sig väl på exportmarknaden. Försvarsmaterielmarknaden

Inlämnad: 2016-02-18 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2015/16:825 av Dag Klackenberg (M) (pdf, 80 kB)