Dag Klackenberg (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm
Born 1948

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-01-01 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2015-01-29 – 2018-01-19
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-11-25 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Suppleant försvarsutskottet 15- och EU-nämnden 15-.

Said and done

Webb-TV

Stärkt krisberedskap för Sverige

Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. M Stärkt krisberedskap för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Statskontoret ett brett uppdrag att utvärdera den svenska krisberedskapen samt de relevanta myndigheternas beslutskedjor och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:FöU5 2016/17:FöU6 2016/17:FöU7 2016/17:FöU8 2016/17:JuU1 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ett starkt försvar i en orolig omvärld

Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. M Ett starkt försvar i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Försvarsberedningen bör ges ett nytt, modernt och bredare uppdrag som tar ett helhetsgrepp på alla de säkerhetsutmaningar Sverige


Utskottsberedning: 2016/17:FöU1 2016/17:FöU3 2016/17:FöU4 2016/17:FöU6 2016/17:KU29 2016/17:UbU17 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (27 yrkanden): 26 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 121 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Sammanfattning Moderaterna anser att det fortsatt försämrade säkerhetsläget i Sveriges närområde gör att vårt försvar måste stärkas. Försvarsuppgörelsen och de resursförstärkningar som uppgörelsen


Utskottsberedning: 2016/17:FöU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Stockholm

Motion 2016/17:1531 av Sofia Arkelsten m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:1531 av Sofia Arkelsten m.fl. (M) Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen behöver återkomma till riksdagen med bättre politik för bostadsmarknaden som hanterar både inlåsningseffekter och byggande, och detta


Utskottsberedning: 2016/17:CU14 2016/17:TU10 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2016/17:1531 av Sofia Arkelsten m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:1531 av Sofia Arkelsten m.fl. (M) (pdf, 74 kB)