Christina Örnebjär(Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Örebro County, Bench 196
Title Lärare
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864576
Email christina.ornebjar[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Deputy member 2017-11-09 – 2018-01-26
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24

Said and done

Åldersbedömningar

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:167 Åldersbedömningar av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Åldersbedömningar av ensamkommande barn har varit föremål för debatt under lång tid. Mellan augusti och december 2016 fick 2 713 personer som sökt asyl som ensamkommande barn ett utvisningsbeslut och samtidigt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldersbedömningar

Förmyndarskap i Saudiarabien

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:223 Förmyndarskap i Saudiarabien av Christina Örnebjär (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Från 1863 blev kvinnor i Sverige myndiga vid 25 års ålder men blev åter omyndiga om de gifte sig, då med maken som förmyndare. 1921 blev även gifta kvinnor myndiga vid 21 års ålder, samma som männen.

Inlämnad: 2017-11-06 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU23 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:KU39 2017/18:NU11 2017/18:NU22 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 1 avslag, 22 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:KrU2 2017/18:KrU7 2017/18:SfU15 2017/18:SfU3 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU9 2017/18:UbU20 2017/18:UU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 6 avslag, 28 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Starkare skydd mot människohandel med barn

Motion 2017/18:3585 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3585 av Roger Haddad m.fl. (L) Starkare skydd mot människohandel med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt återkomma med förslag som möjliggör ett omedelbart omhändertagande enligt LVU även då Bryssel II-förordningen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 1 bifall, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3585 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3585 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

Stärk rättsväsendet - fler och synligare poliser

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) Stärk rättsväsendet – fler och synligare poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha minst 25 000 poliser inom sju år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU18 2017/18:JuU6 2017/18:KU33 2017/18:SfU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 12 avslag, 3 bifall, 11 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 132 kB)

Upprätthåll Sveriges flygförsvar

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) Upprätthåll Sveriges flygförsvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att antalet stridsflygplan ska förbli minst 100 och att möjligheten till 160 stridsflygplan ska studeras och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

En budget som håller ihop Sverige - Liberalernas budgetmotion för 2018

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) En budget som håller ihop Sverige – Liberalernas budgetmotion för 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 860 kB) Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 1320 kB)

Liberal skattepolitik för jobb och företagande

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal skattepolitik för jobb och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skattepolitikens inriktning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Här Sverige är ett land med


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 86 kB)

En liberal bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad

Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L) En liberal bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om oberoende utvärdering av de statliga byggsubventionernas effektivitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:CU1 2017/18:CU15 2017/18:CU16 2017/18:CU18 2017/18:CU9 2017/18:FiU25 2017/18:KrU7 2017/18:MJU9
Riksdagsbeslut (57 yrkanden): 6 avslag, 51 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 169 kB)