Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 106
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta


Utskottsberedning: 2018/19:AU5

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

En hållbar sjukförsäkring

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En hållbar sjukförsäkring 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Starka trygghetssystem måste vara generella 4Översyn av sjukförsäkringen 4.1En trygg och individanpassad sjukförsäkring 4.2Kvantitativa mål för sjukfrånvaron 4.3Rätten till


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:1886 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. V Rättighetsbaserat flyktingmottagande byggt på välfärd 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Hösten 2015 5 Ett mottagande baserat på rättigheter och välfärd 5.1 Bekämpa rasismen 6 Mottagandeutredningen 7 Feministisk


Utskottsberedning: AU FiU SfU SkU SoU UbU 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2018/19:756 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

Lärarbristen

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. V Lärarbristen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör utredas hur förstelärarsystemet kan ersättas med andra möjligheter till karriärutveckling för lärare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:668 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Alla ska kunna leva på sin pension

Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Alla ska kunna leva på sin pension 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pensionssystemet bör vara uppbyggt så att det går att leva på sin pension och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:408 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Systemfelen i den svenska skolan

Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. V Systemfelen i den svenska skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skolplaceringar i grundskolan bör utgå från upptagningsområden där en elev får en plats på en kommunal skola och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:292 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Varför drivs människor på flykt 3.2 Flyktingkonventionen 3.3 Feministisk migrationspolitik 4 Dra tillbaka den tillfälliga lagen 5 Ensamkommande


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 209 kB)

Lönebildning

Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. V Lönebildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att se över nuvarande modell för lönebildning där den konkurrensutsatta industrin sätter normen för löneökningstakten


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:296 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

med anledning av skr. 2018/19:8 Riksrevisionens rapport om att nekas sjukersättning och aktivitetsersättning

Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:8 Riksrevisionens rapport om att nekas sjukersättning och aktivitetsersättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör återkomma med förslag på hur regelverket


Utskottsberedning: 2018/19:SfU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:287 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Skatteflykt och skattebrott

Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. V Skatteflykt och skattebrott 1  Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag som innebär att straff utdöms för de som ägnar sig åt skatteflykt eller medhjälp till skatteflykt,


Utskottsberedning: FiU SkU 2018/19:JuU11

Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:237 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 106 kB)