Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 106
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

med anledning av prop. 2014/15:121 Fortsatt giltighet av lagen om vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa

Motion 2014/15:3099 av Torbjörn Björlund m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3099 av Torbjörn Björlund m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:121 Fortsatt giltighet av lagen om vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2014/15:121. Motivering I propositionen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3099 av Torbjörn Björlund m.fl. (V) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3099 av Torbjörn Björlund m.fl. (V) (pdf, 69 kB)

Behov av förändrat regelverk

Skriftlig fråga 2014/15:549 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2014/15:549 Behov av förändrat regelverk av Christina Höj Larsen (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) År 2013 mördades den svenska medborgaren Abdirahim Hassan under ett besök i Mogadishu. Mordet skedde vid ett angrepp mot svenska vänsterpartister som besökte landet för ett biståndsprojekt.

Inlämnad: 2015-05-20 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:549 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2014/15:87 Fortsatt giltighet av lagen om behandling av personuppgifter vid Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering

Motion 2014/15:3046 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3046 av Ali Esbati m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:87 Fortsatt giltighet av lagen om behandling av personuppgifter vid Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen beslutar


Utskottsberedning: 2014/15:AU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3046 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3046 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Otillförlitliga språkanalyser

Interpellation 2014/15:399 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:399 Otillförlitliga språkanalyser av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sprakab är det företag som Migrationsverket använder sig av för att göra språkanalyser i samband med asylprövningar. Sprakab har vid ett flertal tillfällen kritiserats för bristfälliga

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:399 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otillförlitliga språkanalyser

Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl

Interpellation 2014/15:370 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:370 Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 1 juli 2014 ändrades utlänningslagen så att asylsökande barn skulle kunna beviljas uppehållstillstånd på grund av särskilt ömmande omständigheter. Tidigare krävdes

Inlämnad: 2015-03-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:370 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tolkning av begreppet särskilt ömmande skäl

med anledning av prop. 2014/15:57 Nya administrativa sanktioner på finansmarknadsområdet

Motion 2014/15:3036 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3036 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:57 Nya administrativa sanktioner på finansmarknadsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3036 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3036 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2014/15:45 Utbildning för nyanlända elever - mottagande och skolgång

Motion 2014/15:3018 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3018 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:45 Utbildning för nyanlända elever – mottagande och skolgång Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att följa upp de föreslagna ändringarna i


Utskottsberedning: 2014/15:UbU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3018 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3018 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Centralisering av tågledningscentraler

Skriftlig fråga 2014/15:75 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2014/15:75 Centralisering av tågledningscentraler av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Trafikverkets dokument Rätt funktion på rätt plats är för närvarande på remiss. Dokumentet är framtaget inom ramen för projektet med samma namn och har till syfte att optimera den operativa

Inlämnad: 2014-11-14 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:75 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar

Interpellation 2014/15:129 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2014/15:129 Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska utvisningar ska ske under humana och värdiga former. Dock har det nyligen framkommit uppgifter som ställer detta på skam. Radioprogrammet Kaliber har granskat

Inlämnad: 2014-11-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:129 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oberoende observatörer vid tvångsavvisningar

Åtgärder mot könsdiskriminering i arbetslivet

Motion 2014/15:258 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:258 av Ali Esbati m.fl. (V) Åtgärder mot könsdiskriminering i arbetslivet 1                   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka rätten till heltid genom ändringar i lagen om anställningsskydd


Utskottsberedning: 2014/15:AU3 2014/15:AU4 2014/15:AU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2014/15:258 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:258 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)