Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 106
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Självmord bland barn och unga i asylprocessen

Interpellation 2017/18:381 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:381 Självmord bland barn och unga i asylprocessen av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Allt fler ensamkommande unga begår självmord i samband med avvisningsbeslut. Det går dock inte att veta helt säkert hur många det rör sig om då dödsorsak inte registreras vid utländska medborgares

Inlämnad: 2018-02-14 Svarsdatum: 2018-03-23 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:381 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Självmord bland barn och unga i asylprocessen

Utvärdering av den tillfälliga lagen

Interpellation 2017/18:183 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:183 Utvärdering av den tillfälliga lagen av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Jag har genom en skriftlig fråga 2017/18:152 Utvärdering av den tillfälliga lagen frågat statsrådet Heléne Fritzon hur och med vilka aktörer statsrådet avser att utvärdera behovet av att den tillfälliga

Inlämnad: 2017-11-20 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:183 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvärdering av den tillfälliga lagen

Åldersbedömningar

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:167 Åldersbedömningar av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Åldersbedömningar av ensamkommande barn har varit föremål för debatt under lång tid. Mellan augusti och december 2016 fick 2 713 personer som sökt asyl som ensamkommande barn ett utvisningsbeslut och samtidigt ett beslut

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 107 kB)

Rätten till familjeåterförening

Interpellation 2016/17:238 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2016/17:238 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Jag har tidigare frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om han avser att ta initiativ för att säkerställa att de som har rätt till familjeåterförening verkligen får möjlighet att

Inlämnad: 2017-01-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:238 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 93 kB)

Papperslösa barn

Interpellation 2016/17:224 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2016/17:224 Papperslösa barn av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Åsa Regnér S Gränspolisen i Region Syd har från Malmö stads fem socialnämnder efterfrågat uppgifter om ett par hundra personer som är efterlysta och ska utvisas. Polisen har begärt att stadsområdena kontrollerar om personerna finns i

Inlämnad: 2017-01-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:224 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Papperslösa barn

Rätten till familjeåterförening

Interpellation 2016/17:175 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2016/17:175 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs första gången 1948 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan

Inlämnad: 2016-12-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:175 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Rätten till familjeåterförening

Interpellation 2016/17:123 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2016/17:123 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har

Inlämnad: 2016-11-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:123 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Familjeåterförening enligt den tillfälliga lagen

Interpellation 2016/17:44 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2016/17:44 Familjeåterförening enligt den tillfälliga lagen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 21 juni 2016 röstade riksdagen igenom lagen 2016:752 om tillfälliga begränsningar av möjligheterna att få uppehållstillstånd i Sverige, trots omfattande kritik

Inlämnad: 2016-10-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:44 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

Rätten till familjeåterförening

Interpellation 2015/16:770 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2015/16:770 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan

Inlämnad: 2016-08-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:770 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Eventuellt avtal mellan EU och Libyen

Interpellation 2015/16:707 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2015/16:707 Eventuellt avtal mellan EU och Libyen av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Ann Linde S I Agenda den 5 juni kunde vi höra EU-minister Ann Linde hålla med kommissionens vice ordförande Frans Timmermans om att EU bör ingå samma sorts flyktingavtal med Libyen som man redan gjort med Turkiet.

Inlämnad: 2016-06-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:707 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Eventuellt avtal mellan EU och Libyen