Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 106
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa

Motion 2012/13:Ub21 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub21 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2012/13:163. Propositionens huvudsakliga innehåll I


Utskottsberedning: 2013/14:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub21 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 58 kB)

med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur

Motion 2012/13:K4 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:K4 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kommuners och landstings


Utskottsberedning: 2013/14:KU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:K4 av Ulla Andersson m.fl. (V) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2012/13:152 Studiemedel i en globaliserad värld

Motion 2012/13:Ub19 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub19 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:152 Studiemedel i en globaliserad värld V046 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det inte ska införas ett enhetligt studiemedelsbelopp för studier


Utskottsberedning: 2013/14:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub19 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 59 kB)

med anledning av prop. 2012/13:151 Överflyttning av vissa utlänningsärenden till den ordinarie migrationsprocessen m.m.

Motion 2012/13:Sf12 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf12 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:151 Överflyttning av vissa utlänningsärenden till den ordinarie migrationsprocessen m.m. V044 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:SfU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Sf12 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 61 kB)

Utredning om andra boendeformer än HVB-hem för ensamkommande flyktingbarn

Skriftlig fråga 2012/13:487 av Höj Larsen, Christina (V)

den 3 maj Fråga 2012/13:487 Utredning om andra boendeformer än HVB-hem för ensamkommande flyktingbarn av Christina Höj Larsen V till statsrådet Tobias Billström M För ett år sedan förordade migrationsminister Tobias Billström en utredning av andra boendeformer för ensamkommande flyktingbarn än de nuvarande HVB-hemmen.

Inlämnad: 2013-05-03 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av prop. 2012/13:125 Genomförande av direktivet om sanktioner mot arbetsgivare

Motion 2012/13:Sf9 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med lagförslag om att avkriminalisera papperslösa som försörjer sig genom att arbeta. 2.Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Sf9 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 120 kB)

med anledning av prop. 2012/13:148 Genomförande av blåkortsdirektivet

Motion 2012/13:Sf6 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf6 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:148 Genomförande av blåkortsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med lagförslag


Utskottsberedning: 2012/13:SfU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2012/13:Sf6 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 64 kB)

med anledning av prop. 2012/13:134 Investeraravdrag

Motion 2012/13:Sk14 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk14 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:134 Investeraravdrag Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2012/13:134 Investeraravdrag. Propositionens innehåll Regeringen föreslår i sin proposition 2012/13:134 Investeraravdrag


Utskottsberedning: 2013/14:SkU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk14 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 58 kB)

med anledning av skr. 2012/13:139 Riksrevisionens rapport om etableringsförberedande insatser för asylsökande

Motion 2012/13:Sf5 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf5 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av skr. 2012/13:139 Riksrevisionens rapport om etableringsförberedande insatser för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2012/13:SfU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Sf5 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2012/13:143 Effektivare sanktioner för arbetsmiljö- och arbetstidsreglerna

Motion 2012/13:A20 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:A20 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:143 Effektivare sanktioner för arbetsmiljö- och arbetstidsreglerna V036 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att möjligheten för Arbetsmiljöverket att meddela


Utskottsberedning: 2012/13:AU11
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:A20 av Ali Esbati m.fl. (V) (doc, 72 kB)