Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 239
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Självmord bland barn och unga i asylprocessen

Interpellation 2017/18:381 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:381 Självmord bland barn och unga i asylprocessen av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Allt fler ensamkommande unga begår självmord i samband med avvisningsbeslut. Det går dock inte att veta helt säkert hur många det rör sig om då dödsorsak inte registreras vid utländska medborgares

Inlämnad: 2018-02-14 Svarsdatum: 2018-03-23 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:381 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Självmord bland barn och unga i asylprocessen

Utländska identitetshandlingar

Skriftlig fråga 2017/18:439 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:439 Utländska identitetshandlingar av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Vänsterpartiet anser att det är mycket problematiskt när utländska handlingar som är av stor vikt för exempelvis familjeåterförening, medborgarskap och uppehållstillstånd inte godkänns av svenska myndigheter

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2017-12-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:439 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

Utvärdering av den tillfälliga lagen

Interpellation 2017/18:183 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:183 Utvärdering av den tillfälliga lagen av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Jag har genom en skriftlig fråga (2017/18:152 Utvärdering av den tillfälliga lagen) frågat statsrådet Heléne Fritzon hur och med vilka aktörer statsrådet avser att utvärdera behovet av

Inlämnad: 2017-11-20 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:183 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvärdering av den tillfälliga lagen

EU:s avtal med Turkiet

Skriftlig fråga 2017/18:298 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:298 EU:s avtal med Turkiet av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I mars 2016 ingick EU ett avtal med Turkiet om hur de människor som flyr via Turkiet och tar sig till Grekland ska hanteras. Från den 20 mars 2016 fick de möjlighet att söka asyl, men endast i Grekland. De

Inlämnad: 2017-11-20 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:298 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 81 kB)

Åldersbedömningar

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:167 Åldersbedömningar av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Åldersbedömningar av ensamkommande barn har varit föremål för debatt under lång tid. Mellan augusti och december 2016 fick 2 713 personer som sökt asyl som ensamkommande barn ett utvisningsbeslut och samtidigt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldersbedömningar

Utvärdering av den tillfälliga lagen

Skriftlig fråga 2017/18:152 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:152 Utvärdering av den tillfälliga lagen av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Möjligheten att få skydd undan krig och förtryck måste vara konstant och konsekvent och inte endast gälla när behoven är små. Det är under svåra tider som solidariteten verkligen sätts på prov.

Inlämnad: 2017-10-24 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:152 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 79 kB)

En högskola för alla

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. V En högskola för alla 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Antagningen till Högskolan 5Tillgängliga högskolor 6Ekonomisk trygghet för studenter 6.1Dolda kostnader för utbildning i Sverige 7Studenters rätt att engagera sig 8Högskolan


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Fri forskning och trygga anställningar

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. V Fri forskning och trygga anställningar 1  Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som granskar förutsättningarna för forskare med funktionsnedsättning inom universitet och


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:17 Politisk information i skolan

Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:17 Politisk information i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppmana berörda myndigheter att inför uppdatering av stödmaterial föra dialog med de politiska


Utskottsberedning: 2017/18:UbU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3571 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 64 kB)

Fritidshem

Motion 2017/18:2341 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2341 av Daniel Riazat m.fl. V Fritidshem Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Skolverket i uppdrag att ta fram rekommendationer för gruppernas storlek och personaltäthet i fritidshemmen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2341 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2341 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 74 kB)