Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 106
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Utländska identitetshandlingar

Skriftlig fråga 2017/18:439 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:439 Utländska identitetshandlingar av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Vänsterpartiet anser att det är mycket problematiskt när utländska handlingar som är av stor vikt för exempelvis familjeåterförening, medborgarskap och uppehållstillstånd inte godkänns av svenska myndigheter och

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2017-12-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:439 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

EU:s avtal med Turkiet

Skriftlig fråga 2017/18:298 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:298 EU:s avtal med Turkiet av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S I mars 2016 ingick EU ett avtal med Turkiet om hur de människor som flyr via Turkiet och tar sig till Grekland ska hanteras. Från den 20 mars 2016 fick de möjlighet att söka asyl, men endast i Grekland. De som inte söker

Inlämnad: 2017-11-20 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:298 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 81 kB)

Utvärdering av den tillfälliga lagen

Skriftlig fråga 2017/18:152 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2017/18:152 Utvärdering av den tillfälliga lagen av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Heléne Fritzon S Möjligheten att få skydd undan krig och förtryck måste vara konstant och konsekvent och inte endast gälla när behoven är små. Det är under svåra tider som solidariteten verkligen sätts på prov. Detta är också

Inlämnad: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:152 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 79 kB)

Av- och utvisningar till Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1703 Av- och utvisningar till Afghanistan av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska Dagbladet skriver den 28 juni att Afghanistans flyktingminister Sayed Balkhi och vice flyktingminister Alema Alema vädjar till hela EU att stoppa av- och utvisningarna till

Inlämnad: 2017-06-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

Förvar av barn

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1091 Förvar av barn av Christina Höj Larsen V till Statsrådet Anders Ygeman S EU:s flyktingkommissionär Dimitris Avramopoulos uppmanade nyligen medlemsstaterna att göra mer för att deportera dem som fått avslag på asylansökan. Bland kommissionens uppmaningar finns en rekommendation om utökad användning av

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

Flyktingavtal med Libyen

Skriftlig fråga 2016/17:758 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:758 Flyktingavtal med Libyen av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan EU i mars ingick en överenskommelse med Turkiet, som syftar till att stoppa människor på flykt från att ta sig in i Europa, har allt fler flyktingar valt den ännu längre och farligare vägen mellan Libyen

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:758 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB)

Europakonventionen

Skriftlig fråga 2016/17:666 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:666 Europakonventionen av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Jag har tidigare frågat utrikesminister Margot Wallström om ministern avser att verka för att Sverige står upp för Europakonventionen och principerna i den samt aktivt motarbetar en förändring av konventionen skriftlig

Inlämnad: 2017-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:666 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 76 kB)

Barnhem i Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:467 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:467 Barnhem i Afghanistan av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har tecknat ett återtagandeavtal med Afghanistan, vilket har gjorts med stöd av det principavtal mellan EU och Afghanistan som tillkom efter att EU använt bistånd som påtryckningsmedel. Avtalet

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:467 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

Hot mot Europakonventionen

Skriftlig fråga 2016/17:466 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:466 Hot mot Europakonventionen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter att antalet asylsökande i Europa ökat kraftigt under 2015 har EU och flera stater inom unionen drivit en alltmer restriktiv migrationspolitik. EU-kommissionen har producerat ett stort antal

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:466 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 78 kB)

Familjeåterförening för syrier

Skriftlig fråga 2016/17:463 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:463 Familjeåterförening för syrier av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess

Inlämnad: 2016-12-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:463 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 80 kB)