Christina Höj Larsen(Lft)

Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 239
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:175 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet

Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:175 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lagen om ansvar för etableringsinsatser

2017-04-21

Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2016/17:3714 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:162 Nya regler om marknader för finansiella instrument (MiFID II och MiFIR)

Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:162 Nya regler om marknader för finansiella instrument (MiFID II och MiFIR) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredning bör tillsättas som närmare studerar


Utskottsberedning: FiU

Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3711 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör bereda frågan vidare om möjligheten för


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3680 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2016/17:143 En stadieindelad timplan i grundskolan och närliggande frågor

Motion 2016/17:3669 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3669 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:143 En stadieindelad timplan i grundskolan och närliggande frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur modersmålsundervisningen kan regleras


Utskottsberedning: 2016/17:UbU23

Motion 2016/17:3669 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3669 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3667 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3667 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23

Motion 2016/17:3667 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3667 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:129 Tillgång till betalkonto med grundläggande funktioner

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:129 Tillgång till betalkonto med grundläggande funktioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ålägga bankerna en skyldighet att tillhandahålla


Utskottsberedning: 2016/17:FiU33

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

Förvar av barn

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1091 Förvar av barn av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Anders Ygeman (S) EU:s flyktingkommissionär Dimitris Avramopoulos uppmanade nyligen medlemsstaterna att göra mer för att deportera dem som fått avslag på asylansökan. Bland kommissionens uppmaningar finns en rekommendation om utökad användning

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1091 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en genomlysning av hur åldersbedömningen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2016/17:107 Nya utstationeringsregler

Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:107 Nya utstationeringsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta 5 b och 24 §§ i regeringens förslag till lag om ändring i lagen (1999:678) om utstationering av arbetstagare med den ändringen


Utskottsberedning: 2016/17:AU9

Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 76 kB)