Christer Nylander (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 188
Title Fil.kand. i statsvetenskap
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864654
Email christer.nylander[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Group Leader
    • Committee on Cultural Affairs

    • Chair
    • Nominations Committee

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2000-11-21 – 2000-12-20
    • The Liberal Party

    • Group Leader 2016-06-07 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Deputy Chair 2009-09-29 – 2010-10-04
    • Member 2009-09-03 – 2009-09-29
    • Committee on Education

    • Deputy Chair 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-22 – 2014-11-04
    • Deputy member 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Member 2007-10-04 – 2009-09-03
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Deputy member 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Deputy member 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Member 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2014-10-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Deputy member 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Committee on Civil Law

    • Deputy member 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2017-10-20
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 – 2018-10-09
    • The War Delegation

    • Member 2016-06-09 –
    • Nominations Committee

    • Member 2018-09-24 –
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-10-10 –
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-02-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 001121-001220) och 02-. Ledamot finansutskottet 06-07, utbildningsutskottet 07-09 och vice ordförande 14-. Ledamot kulturutskottet 09-10 och vice ordförande 09-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13-14. Suppleant justitieutskottet 00, lagutskottet 00, utrikesutskottet 00, skatteutskottet 02-04 och 06-07, utbildningsutskottet 04-07, 09-10 och 13-14 och finansutskottet 07-08 och 14-16 och EU-nämnden 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 16-. Suppleant riksbanksfullmäktige 10-14. Gruppledare Liberalerna 16-.
  • Föräldrar

    Sven Persson och Britt Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 87. Statsvetenskap och nationalekonomi 87-91 och litteraturvetenskap 01-02.
  • Anställningar

    Egenföretagare 91-94. Regionchef 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 95-98 och Region Skåne 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Malmö 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-02.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:286 Stärkt skydd för valhemligheten

Motion 2018/19:71 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:71 av Bengt Eliasson m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:286 Stärkt skydd för valhemligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ny lydelse av 8 kap. 2 vallagen 2005:837Motivering Valsystemet är demokratins kärna. Det svenska valsystemet håller en mycket


Utskottsberedning: 2018/19:KU12

Motion 2018/19:71 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:71 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:72 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:72 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om äktenskap som ingåtts före 18 års ålder enligt utländsk lag och där båda parterna har fyllt


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:72 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:72 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan

Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:285. Motivering Liberalernas


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet

Motion 2018/19:46 av Helena Gellerman och Christer Nylander (båda L)

Motion till riksdagen 2018/19:46 av Helena Gellerman och Christer Nylander båda L med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om digital service som hänför sig till undervisningen inom skolväsendet


Utskottsberedning: 2018/19:TU2

Motion 2018/19:46 av Helena Gellerman och Christer Nylander (båda L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:46 av Helena Gellerman och Christer Nylander (båda L) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn

Motion 2018/19:42 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:42 av Allan Widman m.fl. L med anledning av skr. 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om redovisning av livscykelkostnaden för ett medelräckviddigt luftvärnssystem och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:42 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:42 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare

Motion 2018/19:25 av Lina Nordquist m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:25 av Lina Nordquist m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bastjänstgöring ska vara möjlig att genomföra på Åland och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2018/19:SoU5

Motion 2018/19:25 av Lina Nordquist m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:25 av Lina Nordquist m.fl. (L) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontinuerlig dialog för att göra det möjligt att inkludera fler län i lagstiftningen om regional fysisk planering


Utskottsberedning: 2018/19:CU2

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk rymdverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 76 kB)