Cecilie Tenfjord Toftby (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County South, Bench 42
Title Informatör.
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866358
Email cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • Deputy Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2008-09-30 – 2022-09-26
    • Committee on Taxation

    • Member 2015-12-18 – 2017-12-19
    • Deputy member 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Deputy member 2017-04-27 – 2017-12-20
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-06-23 – 2018-10-02
    • Deputy member 2013-11-14 – 2014-10-07
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2016-02-09 – 2018-10-09
    • Member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy Chair 2018-12-04 –
    • Member 2018-10-24 – 2018-12-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08-. Ledamot näringsutskottet 10-15 och skatteutskottet 15-. Suppleant skatteutskottet 08-10, näringsutskottet 08-10, EU-nämnden 13- och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och suppleant 16-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Tenfjord och kontoristen Unni Tenfjord, f. Skarbö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Haram Vidaregåande, slutår 90. Journalisthögskolan i Oslo, slutår 96.
  • Anställningar

    Informatör, Invandrarbyrån i Borås 96-00. Informationsansvarig, Gatukontoret i Borås 00-07. Politisk sekreterare i Västra Götalandsregionen 07-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Oljekrisnämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås kommun 02-08. Suppleant, kommunstyrelsen 01-08. Ordförande, Kommundelsnämnd Centrum 06-08, ledamot 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Föreningen Norden, Borås 98-02. Länsansvarig, Moderatkvinnorna, Södra Älvsborg 00-06. Ordförande, Borås partiförening 09-11. Ambassadör för insamlingsaktionen Världens Barn 10-11.
  • Bostadsort

    Borås

Said and done

Svensk biodling

Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby båda M Svensk biodling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagar och regelverk i syfte att öka konkurrenskraften och produktionen av svensk honung och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:MJU13 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M) (pdf, 76 kB)

Renare stränder i Sverige

Motion 2018/19:2586 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2586 av Cecilie Tenfjord Toftby M Renare stränder i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna för en långsiktig organisering och finansiering av strandstädningen vid våra kuster och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1 2018/19:MJU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2586 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2586 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 74 kB)

Gemensam nordisk linje gällande skogsnäringarna

Motion 2018/19:2585 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2585 av Cecilie Tenfjord Toftby M Gemensam nordisk linje gällande skogsnäringarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en gemensam nordisk linje gällande de nordiska skogsnäringarna och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8

Motion 2018/19:2585 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2585 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 77 kB)

En moderniserad vapenlagstiftning

Motion 2018/19:2772 av Sten Bergheden m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2772 av Sten Bergheden m.fl. M En moderniserad vapenlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över och modernisera vapenlagstiftningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU17 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:2772 av Sten Bergheden m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2772 av Sten Bergheden m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. M Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Sammanfattning Sverige är i stort behov av bostadspolitiska reformer. Behovet av viktiga reformer har under den senaste mandatperioden fått stå tillbaka för en återgång till


Utskottsberedning: 2018/19:CU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 143 kB) Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Fler bostäder och ökat byggande

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. M Fler bostäder och ökat byggande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom regleringsbrev och instruktioner ombesörja att myndigheterna bidrar till att fler bostäder byggs och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU KrU SfU TU 2018/19:CU5 2018/19:CU8 2018/19:FiU22 2018/19:FiU25 2018/19:MJU10 2018/19:NU7 2018/19:SkU11

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 92 kB) Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 155 kB)

Konsumentpolitik

Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. M Konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra budget- och skuldrådgivningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa åtgärder


Utskottsberedning: 2018/19:CU6 2018/19:FiU22 2018/19:JuU12

Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2830 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Familjerätt

Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. M Familjerätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjliggöra reglerade surrogatmoderskap i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga


Utskottsberedning: CU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2828 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

Associationsrätt

Motion 2018/19:2829 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2829 av Mats Green m.fl. M Associationsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bättre möjligheter till tjänstledighet för att starta företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: AU 2018/19:CU6 2018/19:NU7

Motion 2018/19:2829 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2829 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Företagsamhet i skolan

Motion 2018/19:2078 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2078 av Cecilie Tenfjord Toftby M Företagsamhet i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över om alla kommuner kan ge samtliga elever på gymnasieskolan möjlighet att driva egna företag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2078 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2078 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 75 kB)