Cecilia Widegren (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 197
Title Handläggare.
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865497
Email cecilia.widegren[på]riksdagen.se
Social media: Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Committee on Defence

    • Deputy Chair 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Deputy member 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Committee on Finance

    • Member 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Deputy member 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2006-12-06 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy Chair 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy Chair 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputy Chair 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy Chair 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputy Chair 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Chair 2012-05-10 – 2014-10-28
    • Member 2010-11-17 – 2012-05-09
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 – 2018-10-09
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Member 2018-10-24 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2010-10-12 – 2018-10-02
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-11-28 – 2006-10-02
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot finansutskottet 05-06, socialutskottet 06-10 och 14-, försvarsutskottet 10 och vice ordförande 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13 och vice ordförande 11, 12, 13 och 14. Suppleant finansutskottet 02-05, skatteutskottet 02, miljö- och jordbruksutskottet 02-10 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Ledamot krigsdelegationen 10-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och ordförande 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-, Utrikesnämnden 10-14, riksdagsstyrelsen 10- och riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Ekonomen Lars Widegren och marknadschefen Ann-Marie Widegren, f. Pantzar-Ohlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Bergska skolan i Finspång. Gymnasiediplom, Kingsburg High School, Kalifornien, USA 91. Gymnasieskola, Skara katedralskola, slutår 93. Certifierad, Hawaii Pacific University, USA 98. Pol.mag.-studier, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Arrendator 91-93. Politisk sekreterare 93-95. Handläggare 95-97. Regionråd, Västra Götalands län 98-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 02-10, Stiftelsen för institutet för vatten- och luftvårdsforskning 03-06 och Statens jordbruksverk 05-08. Ledamot, regeringens jämställdhetsråd 95-97. Socialstyrelsens rättsliga råd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vara 02-. Landstingsfullmäktig, Skaraborgs län 94-98. Regionfullmäktig, Region Västra Götaland 98-06. Ledamot, regionstyrelsen 98-02, vice ordförande 98-99 och 00-02, ordförande 99-00. Ledamot, pensionärsrådet, vice ordförande 01-02 och politiska kommittén 02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 98-02. Ombud, Landstingsförbundets kongress 99-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice riksordförande, Moderat Skolungdom 92-94. Styrelseledamot, Moderaterna i Vara kommun och Moderaterna i Skaraborg. F.d. gruppledare, Moderaterna i Västsverige. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 99-05. Styrelseledamot, Skaraortens ryttarförening.
  • Litteratur

    Stenen i handen på den starke (95, tillsammans med bl.a. Fredrik Reinfeldt).
  • Bostadsort

    Norra Vånga

Said and done

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. M Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Sammanfattning Moderaterna vill förstärka Tullverket och det svenska gränsskyddet. Det är helt nödvändigt för att stoppa smugglingen av narkotika och vapen till de kriminella gängen. Att motverka skatteflykt och


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , 5 bifall, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FiU KU NU SkU

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Uppföljning av lagstiftning

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. M Uppföljning av lagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över tullagen i syfte att utreda hur den påverkat kostnaderna för små företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Underlätta UF-företagande

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. M Underlätta UF-företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda de skattemässiga förutsättningarna för UF-företag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Företagen utgör motorn i Sveriges


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Permanent skyddad folkbokföring

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. M Permanent skyddad folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om permanent skyddad identitet genom kvarskrivning för personer som lever under en långvarig hotbild, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Skatteförfarande och folkbokföring

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. M Skatteförfarande och folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Skatteverket ett särskilt uppdrag att stärka arbetet med att bekämpa skattefusk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Synliggörande av och information om skatter

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. M Synliggörande av och information om skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra åt Ekonomistyrningsverket att utreda hur skatter kan synliggöras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Stadigvarande bostad

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. M Stadigvarande bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett slopande av avdragsförbudet för stadigvarande bostad i mervärdesskattelagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Momsen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Tullverket - upprätthåll gränsskyddet

Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. M Tullverket upprätthåll gränsskyddet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillföra resurser för 500 fler tulltjänstemän under kommande mandatperiod och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU 2018/19:JuU10 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , 2 bifall, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Bättre konsekvensutredningar

Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. M Bättre konsekvensutredningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda Regelrådets organisatoriska placering och uppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 79 kB)