Cassandra Sundin (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jämtland County, Bench 108
Title Statsvetarstudent.
Born 1991
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email cassandra.sundin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member
    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2017-01-26 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-02-24 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2017-09-28 – 2019-10-31
    • Member 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Member 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Hans Engström och distriktssköterskan Annelie Sundin.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall, slutår 10. Kurser inom statsvetenskap, sociologi, religionsvetenskap, urfolksstudier, biomedicin och genusvetenskap vid Mittuniversitetet, Umeå universitet, Högskolan i Gävle och Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Personlig assistent, Sundsvall 13. Servitris, Lidens Wärdshus 12-13. Timanställd musiker, Svenska kyrkan 08-14.

Said and done

Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka det förebyggande arbetet för att stötta kvinnor vid en oönskad graviditet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Vindkraft i fjällvärlden

Motion 2018/19:2603 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2603 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson båda SD Vindkraft i fjällvärlden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjliga åtgärder mot utbyggnad av vindkraft i fjällmiljöer och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt


Utskottsberedning: 2018/19:MJU14

Motion 2018/19:2603 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2603 av Cassandra Sundin och Aron Emilsson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. SD Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Sammanfattning För Sverigedemokraterna spelar kulturen en central roll i livet, politiken och samhälls¬bygget. Vi eftersträvar en bred och livskraftig svensk kulturpolitik där barns, äldres och funktionsnedsattas


Utskottsberedning: 2018/19:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2018/19:2375 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 159 kB)

Hästnäring - kultur, fritid och näring

Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. SD Hästnäring kultur, fritid och näring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma hästnäringens positiva effekter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: KrU TU 2018/19:JuU10 2018/19:MJU13

Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2320 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Friluftsliv för folkhälsa

Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. SD Friluftsliv för folkhälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna för ett närmare nordiskt friluftslivssamarbete och en satsning för ett nytt nordiskt friluftslivsår och tillkännager


Utskottsberedning: KrU UbU 2018/19:MJU10 2018/19:SfU15

Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2321 av Cassandra Sundin m.fl. (SD) (pdf, 103 kB)

Ordbok över Sveriges dialekter

Motion 2018/19:1912 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1912 av Aron Emilsson m.fl. SD Ordbok över Sveriges dialekter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ordbok över Sveriges dialekter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svenska dialekter är en omistlig del av vårt gemensamma


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:1912 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2018/19:1912 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Erkännande av svenskbefolkningen i historiska svenskbygder

Motion 2018/19:1911 av Runar Filper m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1911 av Runar Filper m.fl. SD Erkännande av svenskbefolkningen i historiska svenskbygder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma svenskbefolkningen i historiska utvandrarbygder och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7

Motion 2018/19:1911 av Runar Filper m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2018/19:1911 av Runar Filper m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Scenkonst

Motion 2018/19:1648 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1648 av Angelika Bengtsson m.fl. SD Scenkonst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en nationell översyn och kvalitetssäkring av scenkonstutbildningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2018/19:1648 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1648 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Kulturkanon

Motion 2018/19:1647 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1647 av Aron Emilsson m.fl. SD Kulturkanon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta ta fram en svensk kulturkanon och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en immateriell


Utskottsberedning: 2018/19:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1647 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2018/19:1647 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Skärpning av språklagen

Motion 2018/19:1646 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1646 av Aron Emilsson m.fl. SD Skärpning av språklagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning i syfte att omarbeta och bygga ut språklagen 2009:600 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:1646 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2018/19:1646 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)