Caroline Helmersson Olsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Södermanland County, Bench 250
Title Ombudsman/Undersköterska.
Born 1963
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email caroline.helmersson.olsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Member
    • The General Council of the Riksbank

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2007-05-01 – 2022-09-26
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2010-10-04 –
    • Committee on Education

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Election Review Board

    • Member 2015-02-18 –
    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • The General Council of the Riksbank

    • Member 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 (statsrådsersättare 061002-061006) och 07-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 07-10, utbildningsutskottet 07-10 och konstitutionsutskottet 10-14. Kvittningsman Socialdemokraterna 10-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Harald Olsson och butiksbiträdet Barbro Lövgren, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen, Katrineholm, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska/vårdbiträde, Vingåkers kommun 82-03. Projektsamordnare, Vingåkers kommun 98-99. Assistent, Vingåkers kommun 99-02. Föreståndare, Vingåkers kommun 00. Bitr. områdeschef, Vingåkers kommun 02. Ombudsman, Socialdemokraterna 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vingåker 98-, ordförande 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-03. Ordförande, valnämnden 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackliga uppdrag, Svenska Kommunalarbetareförbundet i Vingåker och Sörmland 83-. Ordförande, Vingåkers Arbetarekommun 06-. Ledamot, Socialdemokraternas distriktsstyrelse i Sörmland 07-.
  • Bostadsort

    Vingåker

Said and done

Fler kontrollplatser för tunga fordon i Sörmland

Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. S Fler kontrollplatser för tunga fordon i Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för fler kontrollplatser för tung trafik i Södermanlands län och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Sörmlands kraftförsörjning

Motion 2018/19:1791 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1791 av Fredrik Olovsson m.fl. S Sörmlands kraftförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att säkra energiförsörjningen samt samordningsbehovet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sörmland står inför stora


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1791 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1791 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Regionala utvecklingsmedel

Motion 2018/19:1782 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1782 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Regionala utvecklingsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att förändra tilldelningen av regionala utvecklingsmedel och bättre anpassa dem utifrån Sverige i dag och tillkännager


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1782 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:1782 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Julita gård som Världsarv

Motion 2018/19:2247 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2247 av Fredrik Olovsson m.fl. S Julita gård som Världsarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Julita gård får världsarvsklassning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Julita gård ligger vackert beläget vid


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2247 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2247 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Identifiera och bekämpa arbetssjukdomar och psykosocial ohälsa

Motion 2018/19:1967 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1967 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström båda S Identifiera och bekämpa arbetssjukdomar och psykosocial ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Arbetsmiljöverket får i uppgift att undersöka kopplingen mellan


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1967 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:1967 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S) (pdf, 76 kB)

Det stolta matlänet Sörmland

Motion 2018/19:1321 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1321 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Det stolta matlänet Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det växande intresset för lokala matupplevelser bör tillvaratas, främjas och vårdas i syfte att stärka besöksnäringen och tillkännager


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:1321 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1321 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Skydda Mälaren

Motion 2018/19:1612 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1612 av Hans Ekström m.fl. S Skydda Mälaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Mälaren och andra viktiga vattentäkter måste skyddas för dricksvattenförsörjningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälaren är Sveriges


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1612 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1612 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Nolltolerans mot döden på jobbet - oavsett arbetsolycka eller arbetssjukdom

Motion 2018/19:1185 av Caroline Helmersson Olsson och Fredrik Olovsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1185 av Caroline Helmersson Olsson och Fredrik Olovsson båda S Nolltolerans mot döden på jobbet oavsett arbetsolycka eller arbetssjukdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot döden på jobbet oavsett arbetsolycka eller arbetssjukdom


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1185 av Caroline Helmersson Olsson och Fredrik Olovsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1185 av Caroline Helmersson Olsson och Fredrik Olovsson (båda S) (pdf, 76 kB)

Identifiera och bekämpa arbetssjukdomar och psykosocial ohälsa

Motion 2018/19:1176 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1176 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström båda S Identifiera och bekämpa arbetssjukdomar och psykosocial ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Arbetsmiljöverket får i uppgift att undersöka kopplingen mellan


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1176 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1176 av Caroline Helmersson Olsson och Hans Ekström (båda S) (pdf, 76 kB)

Anställningstrygghet

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. S Anställningstrygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om anställningstrygghet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den 30 november 2016 kom ett uppmärksammat besked från Arbetsdomstolen. Ett företag


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1082 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 74 kB)