Carl Schlyter (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Stockholm County, Bench 248
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864198
Email carl.schlyter[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • European Parliament

    • Member 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Committee on European Union Affairs

    • Chair 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Member 2014-10-07 – 2014-10-08
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Said and done

Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2017/18:1491 Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Tele 2 och Com Hem går ihop, liksom Telenor och Bredbandsbolaget. Nu vill Telia köpa TV4. När innehållsleverantörer köps upp av internetleverantörer finns stora

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 86 kB)

Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2017/18:589 Villkoren för företagare i välfärdssektorn av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Ett av de sämre initiativ som regeringen tagit under mandatperioden är förslaget om vinstbegränsning inom välfärden. Detta förslag är en del i en sammanhållen politik med flera

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Österledens förenlighet med klimatlagen

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:569 Österledens förenlighet med klimatlagen av Carl Schlyter MP till Statsminister Stefan Löfven S Den viktiga och framsynta klimatlagen kräver att regeringens arbete är förenligt med klimatarbetet. I 2 fastställs att regeringen ska bedriva ett klimatpolitiskt arbete som syftar till att förhindra

Inlämnad: 2018-05-29 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Österledens förenlighet med klimatlagen

Naturvärdesbedömningar

Interpellation 2017/18:536 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:536 Naturvärdesbedömningar av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveaskog har FSC-certifierat sitt skogsbruk. Naturvärdesbedömningar ska göras, och områden med höga naturvärden ska skyddas, inte avverkas Det finns flera skogar som naturvårdare har aktualiserat,

Inlämnad: 2018-05-14 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:536 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Naturvärdesbedömningar

EU-domstolens avgörande kring tvistlösning och CETA

Interpellation 2017/18:509 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:509 EU-domstolens avgörande kring tvistlösning och CETA av Carl Schlyter MP till Statsrådet Ann Linde S Den 6 mars avgjorde EU-domstolen mål C-284/16 Slovakien vs Achmea. Målet gällde Slovakiens försök att begränsa vinster i välfärden, närmare bestämt sjukförsäkringar. Slovakien förlorade i en tribunal

Inlämnad: 2018-04-24 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:509 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU-domstolens avgörande kring tvistlösning och CETA

Arlandas expansionsplaner och påverkan på klimatet

Interpellation 2017/18:338 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:338 Arlandas expansionsplaner och påverkan på klimatet av Jens Holm V till Statsrådet Isabella Lövin MP Flyget är en av våra snabbast växande utsläppskällor av växthusgaser. Sedan början av 1990-talet har de svenska utrikesflygresorna ökat med 130 procent, och de samlade svenska utsläppen från flygsektorn

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:338 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arlandas expansionsplaner och påverkan på klimatet

med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel (CETA) samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel CETA samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda


Utskottsberedning: 2017/18:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag med den ändringen att det i 1 lagen 1992:1300 om krigsmateriel införs tre ytterligare stycken med den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Försämrade livsvillkor för grisar

Interpellation 2017/18:91 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:91 Försämrade livsvillkor för grisar av Jens Holm (V) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Jordbruksverket har lagt fram förslag om nya föreskrifter för grisuppfödning. Med det nya förslaget kommer griskultingar att kunna skiljas från suggan redan vid 21 dygns ålder, en vecka tidigare än

Inlämnad: 2017-11-01 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:91 av Jens Holm (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försämrade livsvillkor för grisar

Fasa ut avräkningarna från biståndet

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) Fasa ut avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)