Carina Ståhl Herrstedt (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County West, Bench 258
Title Personlig assistent.
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email carina.stahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Education

    • Deputy member 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Member 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Nominations Committee

    • Member 2012-06-12 –
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-06-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-13, utbildningsutskottet 13-15 och socialutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 10-13 och 14-15, civilutskottet 13-14, utbildningsutskottet 15- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 12- och ledamotsrådet 12-.
  • Bostadsort

    Landskrona

Said and done

Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka det förebyggande arbetet för att stötta kvinnor vid en oönskad graviditet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Registerkontroll vid arbete med barn

Motion 2018/19:2844 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2844 av Richard Jomshof m.fl. SD Registerkontroll vid arbete med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla jobbsökande till samtliga yrken inom vilka man kontinuerligt arbetar med barn obligatoriskt ska registerkontrolleras för tidigare


Utskottsberedning: JuU

Motion 2018/19:2844 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2844 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Budgetproposition för 2019

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetproposition för 2019 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Sammanfattning 2 Inledning 2.1 Budgeten i praktiken 3 Hälso- och sjukvård 3.1 Tillgänglighet ett akut problem 3.2 Patienträttsgaranti 3.3 Stärk patienternas rättsliga


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1190 kB) Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1346 kB)

Barnvänlig familjepolitik

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. SD Barnvänlig familjepolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning 2 Ekonomisk trygghet för barn och familjer 2.1 Besök hos mödravården 2.2 Graviditetspenning 2.3 Bidrag till förstföderskor 2.4 Stoppa kvotering i föräldraförsäkringen


Utskottsberedning: AU CU JuU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 159 kB)

Vård och omsorg i fråga om äldre

Motion 2018/19:857 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:857 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD Vård och omsorg i fråga om äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ser över hur en ny rättighetslag för äldreomsorgen kan se ut och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU 2018/19:SoU1 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:857 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:857 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Funktionsrätt - för allas rätt till deltagande och mening

Motion 2018/19:856 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:856 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD Funktionsrätt för allas rätt till deltagande och mening Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att LSS behöver ses över, utvecklas och moderniseras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:SoU1 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:856 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:856 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

En tillgänglig vård i världsklass

Motion 2018/19:855 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:855 av Per Ramhorn m.fl. SD En tillgänglig vård i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snarast möjligt vidta åtgärder för en mer tillgänglig vård och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: JuU KU UbU 2018/19:FiU3 2018/19:SoU1 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:855 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:855 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 149 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. SD Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förenkla utfärdandet av kontaktförbud och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU SfU TU 2018/19:AU1 2018/19:JuU1

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 158 kB)

Handlingsplan mot tbc

Motion 2018/19:343 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:343 av Markus Wiechel m.fl. SD Handlingsplan mot tbc Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snarast möjligt införa en nationell krisplan för att bekämpa sjukdomen tbc och inrätta kontroller i enlighet med WHO:s önskemål och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:343 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:343 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)