Carina Ohlsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 196
Title Adjunkt.
Born 1957
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864296
Email carina.ohlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy Chair
    • Nominations Committee

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Member 2007-09-18 – 2010-10-04
    • Chair 2007-03-22 – 2007-09-17
    • Member 2006-10-10 – 2007-03-21
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2011-04-26 – 2014-09-29
    • Chair 2011-03-03 – 2011-04-25
    • Member 2010-10-12 – 2011-03-02
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-10-19 – 2010-11-03
    • Joint Committee on Foreign Affairs, the Environment and Agriculture

    • Member 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2010-10-19 – 2013-05-22
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-12
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy Chair 2018-11-07 –
    • Member 2006-11-01 – 2018-11-07
    • Chair 2005-01-24 – 2006-10-31
    • Member 2003-01-01 – 2005-01-24
    • Nominations Committee

    • Member 2002-09-30 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2002-10-15 – 2006-10-16
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 02-10 och ordförande 07. Ledamot sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, EU-nämnden 06-13, civilutskottet 10-14 och ordförande civilutskottet 11. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-02 och 10-14, justitieutskottet 02-06 och 14- och trafikutskottet 10. Ledamot riksdagens valberedning 02- och Europarådets svenska delegation 03-05 och 06-, ordförande 05-06. Suppleant OSSE-delegationen 02-06 och riksdagens överklagandenämnd 10-14.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Runo Ohlsson och lokalvårdaren Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 76. Fil.kand. i kemi, biologi, fysik och geovetenskap 80. Ämneslärarexamen 81.
  • Anställningar

    Ämneslärare, Fornängsskolan och Götene komvux 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Lidköpings tingsrätt 91-94 och Göta hovrätt 95-98. Styrelseledamot, Kemikalieinspektionen 99-06 och Högskolan i Skövde 01-07. Ledamot, Centrala försöksdjursnämnden 02-05. Ledamot, Miljöbalkskommittén 00-05 och Nationalkommittén för genomförande och vidareutveckling av Agenda 21. Ledamot, Habitatagendan 00-02 och Jämställdhetsrådet 01-. Boverkets insynsråd 10-14. Migrationsverkets insynsråd 14-. Länsstyrelsen Västra Götalands insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lidköping 91-, 1:e vice ordförande 98-13, ordförande 13-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98 och valberedningen 94-98. Ledamot, park- och fritidsnämnden 90-94 och miljö- och hälsoskyddsnämnden 91-98, vice ordförande 92-94, ordförande 95-98. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Skaraborgs län 94-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Lidköpings socialdemokratiska kvinnoklubb, ordförande 95-, Skaraborgs läns socialdemokratiska kvinnodistrikt, ordförande 96-05 och Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 01-. Studieorganisatör, Lidköpings arbetarekommun 91-14 och Skaraborgs läns distrikt av Socialdemokraterna 97-, vice ordförande 15-. Styrelseledamot, ABF Västra Götaland, vice ordförande 91-02, ordförande 02-. Huvudman, Sparbanken Lidköping/Stiftelsen Lidköpings Sparbank 96-. Styrelseledamot, Sveriges kvinnojourers riksförbund 01-02, ordförande 02-14. Styrelsesuppleant, Axevalla folkhögskola 95-98 och Lidan-Nossans vattenvårdsförbund 95-98. Vice ordförande, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 09-13, ordförande 13-. Ordförande, FAH kommunerna och miljö 07-14. Styrelseledamot Män för jämställdhet 11-14. Styrelseledamot, Forum för frivilligt socialt arbete 08-16. Vice ordförande, Somaya kvinno- och tjejjour 15-16, ordförande 16-. Ordförande, Lidköpings idrottsförening 08-13. Ordförande, Lidköpings fotbollsklubb 13-.
  • Bostadsort

    Lidköping

Said and done

Satsa på Högskolan i Skövde

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. S Satsa på Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan i Skövde och tillkännager detta för regeringen. Motivering Problem att rekrytera kompetent arbetskraft anges idag som ett av de stora


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Instiftandet av internationell konvention som förbjuder kärnvapen

Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. S Instiftandet av internationell konvention som förbjuder kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Förändring av andelstal för enskilda vägar

Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. S Förändring av andelstal för enskilda vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga fram en lagstiftning som innebär en förenkling och dessutom att kostnaderna sänks vid hantering av ändring av andelstal


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Barnomsorg på de tider då föräldrarna arbetar

Motion 2018/19:1974 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1974 av Hillevi Larsson m.fl. S Barnomsorg på de tider då föräldrarna arbetar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barnomsorg på obekväm arbetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utbyggnaden av barnomsorg i offentlig regi


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1974 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1974 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Forskningsanslag till Högskolan i Skövde

Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. S Forskningsanslag till Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om forskningsanslag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under 1980-90-talet gjordes en stor utbyggnad av högskolor i Sverige.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Satsningar på E20

Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. S Satsningar på E20 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att göra hela E20 genom gamla Skaraborgs län till en fyrfältsväg och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Västra stambanan

Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. S Västra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att påskynda arbetet med att öka spårkapaciteten på Västra stambanan och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Satsningar på Kinnekullebanan

Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. S Satsningar på Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och modernisering av Kinnekullebanan och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Rätt till ideellt skadestånd

Motion 2018/19:2140 av Carina Ohlsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2140 av Carina Ohlsson S Rätt till ideellt skadestånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ideellt skadestånd för brottsoffer som har försörjningsstöd, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Brottsoffer, personer som


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2140 av Carina Ohlsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2140 av Carina Ohlsson (S) (pdf, 73 kB)