Carina Herrstedt(SweDem)

Carina Herrstedt (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 175
Title Personlig assistent.
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866353
Email carina.herrstedt[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Committee on Education

    • Deputy member 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Member 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-11-03 –
    • Nominations Committee

    • Member 2012-06-12 –
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2012-06-14 –

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:59 Trygg och säker vård för barn och unga som vårdas utanför det egna hemmet

Motion 2016/17:3573 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3573 av Per Ramhorn m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:59 Trygg och säker vård för barn och unga som vårdas utanför det egna hemmet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kravet på tillståndsplikt ska gälla alla utövare


Utskottsberedning: 2016/17:SoU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3573 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3573 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 63 kB)

med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel

Motion 2016/17:3565 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3565 av Per Ramhorn m.fl. (SD) med anledning av skr. 2016/17:39 Riksrevisionens rapport om säkra och effektiva läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska vidta åtgärder i enlighet med Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2016/17:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3565 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3565 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 63 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3541

Motion till riksdagen 2016/17:3541 Motionen utgår.

2016-11-30

med anledning av prop. 2016/17:4 Ett reformerat bilstöd

Motion 2016/17:3499 av Carina Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3499 av Carina Herrstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:4 Ett reformerat bilstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det gäller halverat grundbidrag för bilstöd. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:SoU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3499 av Carina Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3499 av Carina Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 68 kB)

Forskning - en satsning för framtiden

Motion 2016/17:2520 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2520 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Forskning – en satsning för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka basanslagen till forskningen inom högskolorna och samtidigt dra ned motsvarande summa för strategiska satsningar


Utskottsberedning: 2016/17:KrU1 2016/17:NU12 2016/17:UbU1 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 4 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2520 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:2520 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

Politik för friskolorna

Motion 2016/17:2519 av Robert Stenkvist m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2519 av Robert Stenkvist m.fl. (SD) Politik för friskolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det måste finnas ett påvisbart behov av den utbildning som en ny friskola avser att ge, exempelvis en viss pedagogisk profil eller


Utskottsberedning: 2016/17:KU15 2016/17:UbU19

Motion 2016/17:2519 av Robert Stenkvist m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:2519 av Robert Stenkvist m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Förändringar i Lpfö 98

Motion 2016/17:2508 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2508 av Richard Jomshof m.fl. (SD) Förändringar i Lpfö 98 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska verka för att de ändringar som föreslås i motionen genomförs i Lpfö 98 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lpfö


Utskottsberedning: 2016/17:UbU14

Motion 2016/17:2508 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2508 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Förändringar i Lgr 11

Motion 2016/17:2507 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2507 av Richard Jomshof m.fl. (SD) Förändringar i Lgr 11 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska verka för att de ändringar som föreslås i motionen genomförs i Lgr 11, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17

Motion 2016/17:2507 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2507 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Familjepolitik

Motion 2016/17:2506 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2506 av Paula Bieler m.fl. (SD) Familjepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att båda de blivande föräldrar na ska ges ledigt mot ersättning vid besök hos mödravården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU 2016/17:AU7 2016/17:CU10 2016/17:FiU3 2016/17:JuU16 2016/17:JuU18 2016/17:JuU20 2016/17:KrU1 2016/17:KrU8 2016/17:SfU1 2016/17:SfU16 2016/17:SfU3 2016/17:SoU1 2016/17:SoU10 2016/17:UbU1 2016/17:UbU14
Riksdagsbeslut (49 yrkanden): 36 avslag, 13 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2506 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 83 kB) Motion 2016/17:2506 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 153 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2016/17:2477 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2477 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk


Utskottsberedning: 2016/17:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2477 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2477 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)