Camilla Waltersson Grönvall(Mod)

Camilla Waltersson Grönvall (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County North, Bench 231
Title Lärare.
Born 1969
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866477
Email camilla.waltersson.gronvall[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-10-18
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-12-18

Said and done

Kvalitetspengar till lärarutbildningen

Skriftlig fråga 2016/17:776 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2016/17:776 Kvalitetspengar till lärarutbildningen av Camilla Waltersson Grönvall (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Över tid har den lärarledda undervisningstiden på lärarutbildningen minskat. För 40 år sedan hade lärarstudenterna i snitt 24 timmar lärarledd tid i veckan, vilket har sjunkit

Inlämnad: 2017-01-31 Svarsdatum: 2017-02-08 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:776 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 67 kB)

Kvaliteten i idrottsundervisningen

Skriftlig fråga 2016/17:715 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2016/17:715 Kvaliteten i idrottsundervisningen av Camilla Waltersson Grönvall (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) En majoritet i riksdagen har röstat för att utöka antalet idrottstimmar i högstadiet, från dagens 500 timmar till 600 timmar. Det motsvarar en ökning med 20 procent. Trots denna riksdagsmajoritet

Inlämnad: 2017-01-24 Svarsdatum: 2017-02-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:715 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 78 kB)

Brister i idrottsundervisningen

Skriftlig fråga 2016/17:714 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2016/17:714 Brister i idrottsundervisningen av Camilla Waltersson Grönvall (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) En majoritet i riksdagen har röstat för att utöka antalet idrottstimmar i högstadiet, från dagens 500 timmar till 600 timmar. Det motsvarar en ökning med 20 procent. Trots denna riksdagsmajoritet

Inlämnad: 2017-01-24 Svarsdatum: 2017-02-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:714 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 86 kB)

Internationella förskolor

Skriftlig fråga 2016/17:655 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2016/17:655 Internationella förskolor av Camilla Waltersson Grönvall (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Alla världens länder konkurrerar om att attrahera nya, och behålla befintliga, talanger. Samtidigt är kompetensrörligheten över gränserna i sig viktig. För att kunna vara en relevant aktör

Inlämnad: 2017-01-16 Svarsdatum: 2017-01-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:655 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings-


Utskottsberedning: 2016/17:NU9 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 1 avslag, 32 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 93 kB) Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 164 kB)

med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4

Motion 2016/17:3538 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3538 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör renodla utvärderingen av försöksverksamheten


Utskottsberedning: 2016/17:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3538 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3538 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 72 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot dåliga skolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3 2016/17:UbU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU17 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2016/17:UbU2
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 20 avslag, 24 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 117 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från första dagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU UbU 2016/17:AU1 2016/17:AU2 2016/17:AU6 2016/17:AU7 2016/17:FiU1 2016/17:FiU3 2016/17:JuU20 2016/17:KrU4 2016/17:KrU8 2016/17:NU1 2016/17:SfU15 2016/17:SfU3 2016/17:SfU4 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU16 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): 23 avslag, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2016/17:5 Rätt till behörighetsgivande utbildning inom komvux

Motion 2016/17:3111 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3111 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:5 Rätt till behörighetsgivande utbildning inom komvux Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förslagets effekter på genomströmningen i gymnasieskolan


Utskottsberedning: 2016/17:UbU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3111 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3111 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 73 kB)