Boriana Åberg (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County South, Bench 38
Title Socionom.
Born 1968
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865944
Email boriana.aberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Alternate member 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-18 – 2008-03-14
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2009-03-13 – 2009-04-30
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-03-14
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Chair 2018-11-07 –
    • Member 2018-11-01 – 2018-11-07
    • Deputy Chair 2017-11-17 – 2018-10-31
    • Member 2017-03-30 – 2017-11-17
    • Deputy member 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 080107-080314 och 090302-090430). Ledamot trafikutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 08, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 09, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Mihail Mihaylov och sjuksköterskan Velitchka Mihaylova, f. Dragneva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bulgarien, slutår 86. Studier till civilingenjör, Tekniska universitetet i Plovdiv, Bulgarien 87-90. Socionomexamen, Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Sekreterare, Safehouse System, Furulund 91-99. Vårdbiträde, hemtjänsten i Kävlinge 00-02. Kurator, Universitetssjukhuset i Lund 02. Socialsekreterare, Socialförvaltningen, Helsingborg 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen i Skåne 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kävlinge kommun 02-06. Kommunfullmäktig 06-07. Ordförande, kommunfullmäktige 07-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ledamot, kulturnämnden 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Kävlinge-Furulund 00-03, Kävlingemoderaterna 07-. Huvudman, Sparbanksstiftelsen, Skåne 06-.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Said and done

Avskaffa Allmänna arvsfonden

Motion 2018/19:2912 av Boriana Åberg (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2912 av Boriana Åberg M Avskaffa Allmänna arvsfonden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa Allmänna arvsfonden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är tillsammans med Island unikt med att ha en konstruktion


Utskottsberedning: SoU

Motion 2018/19:2912 av Boriana Åberg (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2912 av Boriana Åberg (M) (pdf, 68 kB)

Informera om riskerna med kusingifte

Motion 2018/19:2911 av Boriana Åberg (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2911 av Boriana Åberg M Informera om riskerna med kusingifte Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vid besök på mödravårdscentralen fråga blivande föräldrar om släktband och informera om riskerna med kusingifte och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2911 av Boriana Åberg (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2911 av Boriana Åberg (M) (pdf, 70 kB)

Förändring av den svenska alkoholpolitiken

Motion 2018/19:2476 av Boriana Åberg (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2476 av Boriana Åberg M Förändring av den svenska alkoholpolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att avskaffa Systembolagets monopol och tillkännager detta för regeringen. Motivering Systembolaget grundades 1955 för att


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2476 av Boriana Åberg (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2476 av Boriana Åberg (M) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. M Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Sammanfattning Moderaterna vill förstärka Tullverket och det svenska gränsskyddet. Det är helt nödvändigt för att stoppa smugglingen av narkotika och vapen till de kriminella gängen. Att motverka skatteflykt och


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , 5 bifall, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Uppföljning av lagstiftning

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. M Uppföljning av lagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över tullagen i syfte att utreda hur den påverkat kostnaderna för små företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Underlätta UF-företagande

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. M Underlätta UF-företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda de skattemässiga förutsättningarna för UF-företag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Företagen utgör motorn i Sveriges


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Permanent skyddad folkbokföring

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. M Permanent skyddad folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om permanent skyddad identitet genom kvarskrivning för personer som lever under en långvarig hotbild, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Skatteförfarande och folkbokföring

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. M Skatteförfarande och folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Skatteverket ett särskilt uppdrag att stärka arbetet med att bekämpa skattefusk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Synliggörande av och information om skatter

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. M Synliggörande av och information om skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra åt Ekonomistyrningsverket att utreda hur skatter kan synliggöras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Stadigvarande bostad

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. M Stadigvarande bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett slopande av avdragsförbudet för stadigvarande bostad i mervärdesskattelagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Momsen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 77 kB)