Birgitta Ohlsson (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 80
Born 1975
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864419
Email birgitta.ohlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-07-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Ordinary member 2014-10-04 – 2014-11-16
    • Ledig 2010-02-02 – 2014-10-03
    • Ordinary member 2002-09-30 – 2010-02-01
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-02-14
    • Member 2006-10-10 – 2010-02-01
    • Member 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Deputy member 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs, the Environment and Agriculture

    • Member 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Health and Welfare

    • Member 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputy member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputy member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputy member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputy member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputy member 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputy member 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputy member 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputy member 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 –
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 – 2016-06-09
    • Prime Minister's Office

    • Minister 2010-02-02 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och miljö- och jordbruksutskottet 03, utrikesutskottet 04-10 och 14- och sammansatta utrikes- och socialutskottet 05. Suppleant utrikesutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02-06, försvarsutskottet 14-, konstitutionsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04, 05, 06, 07, 09, 15 och 16. Ledamot krigsdelegationen 14-16. Suppleant EU-nämnden 14-. Statsråd (EU-minister, ansvarig för konsument- och demokratifrågor), Statsrådsberedningen 100202-141003.
  • Föräldrar

    Syokonsulenten och kommunalrådet Bengt Ohlsson och specialläraren Eva Ohlsson, f. Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, Linköping, Katedralskolan 91-94. Statsvetenskap och internationella relationer, Stockholms universitet 94-97.
  • Anställningar

    Ledarskribent, Dagens Nyheter 97-98, Vestmanlands Läns Tidning 98, Västerbottens-Kuriren 98 och Sundsvalls Tidning 99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, SILC 01-10. Styrelseledamot, Sida 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Liberala Studenter Stockholm 94-96, ordförande 96-98. Styrelseledamot, LUF 97-99, förbundsordförande 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm 03-05, vice ordförande 06-. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-02 och 06-. Ordförande, Liberala kvinnor 07-10. Folkpartiets utrikestalesman 06-. Vice ordförande, Unga Européer 97. Ledamot, Nordiska samfundet mot plågsamma djurförsök 98-99. Styrelseledamot, Swedish International Liberal Centre 01-10. Ordförande, Republikanska föreningen 02-05. Vice ordförande, Samfundet Sverige-Israel, Stockholm 03-05.
  • Litteratur

    En feminists dagbok (01) och Liberal feminism (01, antologi).

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av framtida åtgärder sett till konsekvenserna av den föreslagna


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4173 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 108 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

EU:s relation till Kuba

Interpellation 2017/18:302 av Birgitta Ohlsson (L)

Interpellation 2017/18:302 EU:s relation till Kuba av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) År 2003 ströps de diplomatiska relationerna helt mellan demokratierna i Europeiska unionen och Kubas kommunistiska diktatur. Detta skedde efter att kubanska myndigheter slängt 75 regimkritiker

Inlämnad: 2017-12-22 Svarsdatum: 2018-01-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:302 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s relation till Kuba

Bistånd till trans- och intersexorganisationer

Skriftlig fråga 2017/18:548 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:548 Bistånd till trans- och intersexorganisationer av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Enligt Sveriges policyramverk för utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd (skrivelse 2016/17:60) framgår det att regeringen anser att hbtq-personer är en särskilt utsatt grupp som behöver

Inlämnad: 2017-12-22 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:548 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 88 kB)

Lågt valdeltagande hos individer med intellektuell funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2017/18:538 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:538 Lågt valdeltagande hos individer med intellektuell funktionsnedsättning av Birgitta Ohlsson (L) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Sex av tio individer med intellektuell funktionsnedsättning i Sverige röstar inte. Det är dessutom endast i knappt 30 år som de haft rättigheten

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:538 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 90 kB)

Fria demokratiska val i Zimbabwe

Interpellation 2017/18:289 av Birgitta Ohlsson (L)

Interpellation 2017/18:289 Fria demokratiska val i Zimbabwe av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Glädjen var enorm på gatorna i Harare när landets diktator Robert Mugabe lämnade presidentposten efter 37 år. I nästan fyra decennier efter att Mugabe kom till makten efter ett annat

Inlämnad: 2017-12-19 Svarsdatum: 2018-01-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:289 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fria demokratiska val i Zimbabwe

Korruption i EU-landet Rumänien

Skriftlig fråga 2017/18:519 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:519 Korruption i EU-landet Rumänien av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Ann Linde (S) December månad har kantats av manifestationer i Rumänien för att uppmärksamma korruptionen i landet. Fenomenet och anklagelserna kring detta är på intet sätt nya, utan landets problem på denna front är väldokumenterade

Inlämnad: 2017-12-19 Svarsdatum: 2018-01-08 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:519 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 88 kB)

Ökat stöd för att skydda judiska institutioner

Skriftlig fråga 2017/18:458 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:458 Ökat stöd för att skydda judiska institutioner av Birgitta Ohlsson (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) De antisemitiska attackerna har kulminerat i Sverige denna vecka. Hets mot folkgrupp, våldsamma attacker mot judiska institutioner och en otrygghet som redan var stor

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2018-01-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:458 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 65 kB)

Vilda djur på cirkus

Skriftlig fråga 2017/18:191 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:191 Vilda djur på cirkus av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) På en skriftlig fråga (2016/17:21) svarade statsrådet Sven-Erik Bucht att regeringen avsåg att presentera en ny djurskyddslagproposition under 2017. Året lider nu mot sitt slut och vi är många som undrar och som

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:191 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 78 kB)