Betty Malmberg (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 10
Title Agronom
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865525
Email betty.malmberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2010-10-04 – 2013-09-17
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2013-09-18 – 2022-09-26
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Chair 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Member 2010-10-12 – 2013-09-18
    • Member 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2016-11-01 –
    • Personally appointed substitute 2013-10-04 – 2016-10-31
    • Personally appointed substitute 2012-11-01 – 2013-09-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 13- (statsrådsersättare 101004-130917). Ledamot kulturutskottet 06, utbildningsutskottet 06- och ordförande 13. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10, trafikutskottet 10-14 och EU-nämnden 14-. Personlig suppleant för styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och ledamot 16-.
  • Föräldrar

    Försäljningschefen Bengt Schotte och sekreteraren Karin Schotte, f. Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Spånga, slutår 78. Komvux, naturvetenskapliga ämnen, Stockholm, slutår 80. Agronom med livsmedelsinriktning, SLU i Uppsala, slutår 85.
  • Anställningar

    Redaktör, Agrifack 85-86. Ansvarig för miljö och infrastruktur, Östgötatrafiken 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Göta hovrätt 98-02. Ledamot, Svenska Unescorådet 10-. Ledamot, Specialpedagogiska myndighetens insynsråd 12-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 91-02. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden 94-95 och barn- och utbildningsnämnden 95-97. Ersättare, kommunrevisionen 03-06. 2:e vice ordförande, Trafikrådet, Landstinget i Östergötland 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Ödeshög 98-02 och 07-11, sekreterare 03-06. Ledamot, Moderaternas länsförbund 04-07. Ledamot, Sacos studentråd 86-87, ordförande 87-88. Ordförande, Återbetalarnas förening 89-93. Ordförande, Agronomförbundet 95-00. Ledamot, Agrifacks förbundsstyrelse 96-00. Styrelseledamot, Rädda Barnens lokalförening i Ödeshög 00-03, ordförande 03-.
  • Bostadsort

    Ödeshög

Said and done

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta ytterligare åtgärder för att säkerställa att skyddet


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8

Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , 14 bifall,

Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2947 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:MJU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , 6 bifall,

Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2935 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Bättre förutsättningar för svenskt jordbruk och svensk livsmedelsproduktion

Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Bättre förutsättningar för svenskt jordbruk och svensk livsmedelsproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en samordnande funktion för ekologisk produktion som regeringen har inrättat i stället


Utskottsberedning: CU FöU NU UbU 2018/19:MJU10 2018/19:MJU11 2018/19:MJU12 2018/19:MJU14 2018/19:MJU15 2018/19:MJU2 2018/19:MJU7
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 6 avslag, 27 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 96 kB) Motion 2018/19:2896 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 166 kB)

Klimatpolitik för hoppfulla

Motion 2018/19:2895 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2895 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Klimatpolitik för hoppfulla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram beräkningskonventioner för klimatnytta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: CU TU 2018/19:FiU34 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:MJU8 2018/19:NU7 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU12 2018/19:SkU14
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , 1 bifall, 25 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2895 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:2895 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 172 kB)

Livskraftiga ekosystem

Motion 2018/19:2892 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2892 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Livskraftiga ekosystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minska förekomsten av invasiva främmande arter som hotar svenska arter, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10 2018/19:MJU14

Motion 2018/19:2892 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2892 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Sverige som ett resurseffektivt samhälle

Motion 2018/19:2891 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2891 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Sverige som ett resurseffektivt samhälle Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att resurs- och kostnadseffektivitet bör stå i centrum under omställningen till en cirkulär ekonomi, och tillkännager detta


Utskottsberedning: NU 2018/19:MJU12 2018/19:MJU13 2018/19:MJU15 2018/19:MJU5 2018/19:NU9 2018/19:SkU12

Motion 2018/19:2891 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2891 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 114 kB)

Jakt och viltvård

Motion 2018/19:2890 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2890 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Jakt och viltvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Svenska Jägareförbundet ska fortsätta att ha intakt ansvar för det allmänna uppdraget och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: NU 2018/19:JuU17 2018/19:MJU10 2018/19:MJU12 2018/19:MJU15 2018/19:MJU5 2018/19:MJU6

Motion 2018/19:2890 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2890 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 115 kB)

Fiske och vattenbruk

Motion 2018/19:2889 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2889 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Fiske och vattenbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att alla medlemsstater i EU ska respektera den gemensamma fiskeripolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:MJU3

Motion 2018/19:2889 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2889 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Skogspolitik

Motion 2018/19:2888 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2888 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M Skogspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka respekten för äganderätten inom skogspolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU14 2018/19:MJU4 2018/19:MJU8

Motion 2018/19:2888 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2888 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 105 kB)