Berit Högman (SocDem)

Avgången riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County
Born 1958

Current assignments

  • No assignments since 2018-03-26

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2018-03-26
    • The Social Democratic Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2018-03-26
    • Deputy Group Leader 2012-02-29 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-02-28
    • Deputy member 2012-04-18 – 2014-09-29
    • Chair 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy Chair 2008-09-17 – 2010-10-04
    • Member 2008-06-12 – 2008-09-17
    • Member 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Member 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-06-16
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-03-26
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Member 2008-03-26 – 2008-10-22
    • The War Delegation

    • Member 2009-04-02 – 2012-02-23
    • The Riksdag Board

    • Member 2012-10-01 – 2018-03-26
    • Alternate member 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04 och 08, vice ordförande 08-10, näringsutskottet 04-08 och kulturutskottet 10, ordförande 10-12. Suppleant kulturutskottet 02-06, utbildningsutskottet 03-08, civilutskottet 12, kulturutskottet 12-, näringsutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 08, krigsdelegationen 09-12 och riksdagsstyrelsen 12-. Suppleant riksdagsstyrelsen 12. Vice gruppledare 12-.
  • Föräldrar

    Karl Hansson och Allie Hansson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Grundskola, Bograngen och Sysslebäck, slutår 74, Gymnasieskola, Stjerneskolan Torsby, slutår 76. Karlstads universitet, enstaka poäng 87-88 och 15. Kurser i ledarskap, bl.a. IFL 99. Ledarinstitutet 97, 01, 13 och 14-15.
  • Anställningar

    Fritidsledare 76-79. Ombudsman 79-81, 82-83 och 85-88. Studiesekreterare 83-85. Landstingsråd, Värmlands län 89-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Statens kulturråd 92-94 och Riksförsäkringsverket 02-04. Ordförande, Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (SOU 2006:46) 04-06. Ledamot, Länsstyrelsens insynsråd 08-. Ledamot, Karlstads universitets styrelse 99-07 och 10-14. Ordförande, Riksteatern 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Karlstad 83. Ledamot, landstingets kulturnämnd 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, utbildningsnämnden 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, ordförande 95-96 och 00-02. Landstingsfullmäktig, Värmlands län 91-02. Ledamot, landstingsstyrelsen 89-02, ordförande 97-02. Ledamot, delegationen för regional utveckling 95-98, personal- och förhandlingsdelegationen 95-99, landstingets handikappråd, ordförande 99-02. Regionfullmäktig 01-02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 89-03. Ombud, Landstingsförbundets kongresser 92-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Karlstads arbetarekommun 03-11. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Värmland. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 93-. Styrelseledamot, Värmlands museum 92-98. Styrelseledamot, Swedfund 05-07 och Förenade liv 05-09. Ordförande, folkrörelsen Konstfrämjandet 12-. Styrelseledamot, Kombispel AB 13-.
  • Bostadsort

    Karlstad

Said and done

Effektiv och patientnära vård

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Effektiv och patientnära vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya styrande principer för hälso- och sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Grundfinansiering för samordning av socialt inriktade ideella organisationer

Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. S Grundfinansiering för samordning av socialt inriktade ideella organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att se över möjligheten till en grundfinansiering för samordning av socialt inriktade


Utskottsberedning: 2017/18:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Hela landet ska leva

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Hela landet ska leva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av näringslivsutveckling och utbildning för att lösa matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: TU 2017/18:KrU3 2017/18:NU12 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 89 kB)

Effektivare rättsprocess

Motion 2017/18:831 av Berit Högman och Eva-Lena Gustavsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:831 av Berit Högman och Eva-Lena Gustavsson båda S Effektivare rättsprocess Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av lagstiftningen inom rättsväsendet och tillkännager detta för regeringen. Motivering För vissa brott gäller att om


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:831 av Berit Högman och Eva-Lena Gustavsson (båda S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:831 av Berit Högman och Eva-Lena Gustavsson (båda S) (pdf, 63 kB)

Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige

Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:749 av Monica Green m.fl. S Åtgärder för att stävja bostadsbristen i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsbristen i Västsverige måste stävjas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Efter att bostadsbyggandet


Utskottsberedning: 2017/18:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:749 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Villkoren för borgerliga vigselförrättare

Motion 2017/18:677 av Berit Högman (S)

Motion till riksdagen 2017/18:677 av Berit Högman S Villkoren för borgerliga vigselförrättare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över förutsättningarna för vigselförrättare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att få gifta sig måste


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:677 av Berit Högman (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:677 av Berit Högman (S) (pdf, 57 kB)

Näringspolitik för fler jobb i Västsverige

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. S Näringspolitik för fler jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om näringspolitik i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige Hallands, Västra Götalands och Värmlands


Utskottsberedning: 2016/17:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Stad och land

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Stad och land Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en stadland-integreringsstrategi för tillväxt i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2016/17:NU16 2017/18:KU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Skogen, jorden, vattnet och förutsättningarna för att kunna leva och arbeta i Värmland

Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. S Skogen, jorden, vattnet och förutsättningarna för att kunna leva och arbeta i Värmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skogens betydelse för klimatutmaningen och framtidens jobb och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:MJU10 2016/17:MJU13 2016/17:NU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Kultur och demokrati

Motion 2016/17:2148 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2148 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) Kultur och demokrati Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kultur som demokratibärare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om verktyg för


Utskottsberedning: 2016/17:KrU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2148 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2148 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 72 kB)