Bengt Eliasson (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Halland County, Bench 41
Title Församlingsassistent.
Born 1961
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864171
Email bengt.eliasson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser 2018-09-24 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2018-01-26
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2018-10-09 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Filip Eliasson och Maj-Britt Eliasson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Suicide Zero och Åsa båtförening. Ledamot, Brf. Björnrike Fjällviste.

Said and done

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU UbU UU 2018/19:KrU7 2018/19:SfU16 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2980 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2980 av Bengt Eliasson m.fl. L Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Arbetet mot terrorism behöver gå hand i hand med det långsiktiga och förebyggande


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2980 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2980 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

Liberal politik för de nationella minoriteterna och minoritetsspråken

Motion 2018/19:2925 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2925 av Bengt Eliasson m.fl. L Liberal politik för de nationella minoriteterna och minoritetsspråken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nämna de nationella minoriteterna och minoritetsspråken i regeringsformen och tillkännager detta


Utskottsberedning: KrU KU UbU

Motion 2018/19:2925 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2925 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

Liberal demokrati- och integritetspolitik

Motion 2018/19:2588 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2588 av Bengt Eliasson m.fl. L Liberal demokrati- och integritetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om formerna för grundlagsändring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grundlagsskydd


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:2588 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2588 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 121 kB)

Rättsstaten åter

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. L Rättsstaten åter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade möjligheter för allmänheten att följa brottsutvecklingen och polisens resultat lokalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU12 2018/19:JuU13 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 160 kB)

Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om myndigheters juridiska förutsättningar att ingripa då barn riskerar att föras ut ur landet, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU11 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU19 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 141 kB)

Liberalernas budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. L Liberalernas budgetmotion 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 456 kB) Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 684 kB)

Liberal bostadspolitik

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. L Liberal bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en strategi för omvandlingar i utsatta områden dominerade av hyresrätter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU 2018/19:CU5 2018/19:CU8 2018/19:KrU7 2018/19:MJU10 2018/19:SkU14 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 103 kB) Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 194 kB)

Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. L Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att integration kräver ett tydligt fokus på jämställdhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:AU1 2018/19:AU2 2018/19:CU8 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): 3 avslag, 32 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 138 kB)

Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. L Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra turordningsreglerna i LAS så att kompetens premieras i stället för anställningstid och tillkännager detta


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 116 kB)