Beatrice Ask (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Stockholm, Bench 4
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865577
Email beatrice.ask[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Deputy Chair
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinary member 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinary member 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-01-01 – 2018-01-19
    • Chair 2017-09-14 – 2017-12-31
    • Member 2017-06-15 – 2017-09-14
    • Deputy member 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Deputy member 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Committee on Justice

    • Chair 2014-10-07 – 2017-06-15
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Education

    • Second Deputy Chair 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy Chair 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Deputy Chair 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Committee on Defence

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Member 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Deputy member 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Deputy member 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Nominations Committee

    • Member 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Deputy Chair 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Member 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Deputy member 1998-10-05 – 1999-11-23
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • Member 1999-10-20 – 2010-10-19
    • The Riksdag Board

    • Deputy member 2000-07-01 – 2006-10-10
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2018-10-24 –
    • 2006-10-06 – 2014-10-03

  • Föräldrar

    Sven Ask och Ann Marie Mattsson.
  • Utbildning

    High school diploma, Akron, Ohio, USA 74. Gymnasieskola 76. Internationella ekonomilinjen, Uppsala universitet 78-79.
  • Anställningar

    Distriktsombudsman, MUF 75-78. Bitr. borgarrådssekreterare, Stockholm 80-84. Borgarråd, Stockholm 88-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skolöverstyrelsen 89-91 och Rikspolisstyrelsen 03-06. Styrelseordförande, Linköpings universitet 05-06. Ledamot, Statens ungdomsråd 84-85, Jämställdhetsrådet t.o.m. 01 och Registernämnden 03. Ersättare, Statens ansvarsnämnd 02-. Ledamot, kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna 95-99. Ledamot, Säkerhetspolisens insynsråd 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 91. Ledamot, kommunstyrelsens planeringsberedning 89-91. Ordförande, skolstyrelsen 88-91, kommittén för Stockholmsforskning 89-91, Skolfastigheter i Stockholm AB 90-91 och City polisnämnd, Stockholm 99-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 78-88, 2:e vice ordförande 79-84, ordförande 84-88. Ordförande, Moderatkvinnorna 97-01. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Trygg-Hansa Försäkrings AB 99-06.
  • Litteratur

    Att försvara friheten (81, tillsammans med andra), Ett friare Sverige (83, tillsammans med andra), Spjutspets mot framtiden (97, tillsammans med andra) och Erfarenheter av ett regimskifte (97).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 88 (881003-881027), 94-. Ledamot justitieutskottet 02-06, EU-nämnden 04-06 och ordförande 14-. Vice ordförande utbildningsutskottet 94-98 och 98-02, 2:e vice ordförande 98-02. Suppleant konstitutionsutskottet 88 och 03, utbildningsutskottet 88 och sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03. Ledamot riksdagens valberedning 99-06 och vice ordförande 02-06. Ledamot krigsdelegationen 99-10 och 14-. Suppleant riksdagens valberedning 98-99, EU-nämnden 02-04 och riksdagsstyrelsen 00-06. Statsråd, Utbildningsdepartementet 911004-941007. Statsråd och chef (justitieminister), Justitiedepartementet 061006-140310.

Said and done

Säkerhetspolitik för att värna Sverige

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. M Säkerhetspolitik för att värna Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EU:s försvarssamarbete


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2575 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU NU SfU SkU UbU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2574 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2018/19:2946 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2946 av Beatrice Ask m.fl. M Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Sammanfattning Det försämrade säkerhetsläget kräver att Sveriges försvar måste stärkas. Moderaterna tillgodoser därför Försvarsmaktens äskande om 18 extra miljarder kronor den kommande treårsperioden i syfte


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1

Motion 2018/19:2946 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2946 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

En robust krisberedskap och ett starkt totalförsvar

Motion 2018/19:2821 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2821 av Beatrice Ask m.fl. M En robust krisberedskap och ett starkt totalförsvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka den civil-militära samverkan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: FöU SkU 2018/19:FöU1

Motion 2018/19:2821 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2821 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Civil beredskap

Motion 2018/19:2817 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2817 av Beatrice Ask m.fl. M Civil beredskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta ett nationellt säkerhetsråd direkt under statsministern och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: FöU 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6

Motion 2018/19:2817 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2817 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Ett starkt försvar för att säkra Sverige

Motion 2018/19:2816 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2816 av Beatrice Ask m.fl. M Ett starkt försvar för att säkra Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om 2 procent av BNP i försvarsanslag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6

Motion 2018/19:2816 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:2816 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

Tullens brottsbekämpande verksamhet

Motion 2018/19:1221 av Beatrice Ask (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1221 av Beatrice Ask M Tullens brottsbekämpande verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Tullverket ett tydligare brottsbekämpande uppdrag samt tillräckliga befogenheter för att agera som en operativ brottsbekämpande myndighet


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1

Motion 2018/19:1221 av Beatrice Ask (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1221 av Beatrice Ask (M) (pdf, 70 kB)

Katastrofsjukhus på Södermalm

Motion 2018/19:1220 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1220 av Beatrice Ask m.fl. M Katastrofsjukhus på Södermalm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten ska ge besked om statens ambitioner avseende katastrofsjukhuset på Södermalm i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:1220 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1220 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Betydelsen av fungerande välfärdsföretag

Motion 2018/19:1222 av Beatrice Ask (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1222 av Beatrice Ask M Betydelsen av fungerande välfärdsföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslut som rör privata välfärdsföretag måste tas utifrån fakta om medborgarnas behov av verksamheterna och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: FiU

Motion 2018/19:1222 av Beatrice Ask (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1222 av Beatrice Ask (M) (pdf, 75 kB)