Åsa Lindestam (SocDem)

Förste vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Party
Constituency Gävleborg County, Bench 1
Title Rektor
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865187
Email asa.lindestam[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Member of Parliament

    • First Deputy Speaker
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • First Deputy Speaker 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Defence

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Education

    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy Chair 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy Chair 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Chair 2016-04-28 – 2016-05-25
    • Deputy Chair 2016-04-12 – 2016-04-28
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Deputy Chair 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Member 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Member 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputy member 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputy member 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputy member 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputy member 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputy member 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-05-19
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-18
    • Deputy member 2008-04-01 – 2010-10-12
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2007-10-04 – 2014-10-14
    • Deputy member 2004-04-01 – 2007-10-03
    • The War Delegation

    • Member 2018-11-06 –
    • Member 2014-10-14 – 2018-10-09
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Member 2014-10-28 – 2018-10-24
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot försvarsutskottet 02-14 och vice ordförande 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 och 15, vice ordförande 15 och 16 och ordförande 16 . Suppleant socialförsäkringsutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 03, 04, trafikutskottet 02-06 och utbildningsutskottet 12-14. Ledamot OSSE-delegationen 07-14, EU-nämnden 10, krigsdelegationen 14- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-. Suppleant OSSE-delegationen 04-07, riksdagens valberedning 06-, EU-nämnden 08-11 och utrikesnämnden 14-. Ordförande Parlament och kulturskapare (PAKS).
  • Föräldrar

    Reparatören Ragnar Lindestam och frisören Norma Lindestam, f. Frölander.
  • Utbildning

    Förskollärarlinjen, Högskolan i Gävle 77. Nationell rektorsutbildning, Uppsala 99. Studier i pedagogik m.m.
  • Anställningar

    Förskollärare 77. Föreståndare 83-93. Rektor 93-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2002 års vårdnadskommitté 02-05. Styrelseledamot, Kustbevakningen 03-06. Ledamot, MSB insynsråd. Ledamot, Försvarsmaktens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 94-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-02. Ledamot, fastighetsnämnden 88-91, byggnadsnämnden 92-93 och arbetsutskottet 95-99. Vice ordförande, socialnämnden 95-99. Styrelseledamot, Söderhamn Turism ekonomisk förening 98-02 och Söderhamns stadshus 00-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Söderhamns arbetarekommun, ordförande 02-09 och Socialdemokraterna i Gävleborgs län, vice ordförande 02-06, ersättare 06-10, ledamot 10-14. Ersättare, förbundsstyrelsen S-kvinnor 11-15 och ledamot 15-. Studieorganisatör, S-kvinnor, Gävleborg 05-10, vice ordförande 05-. Studieorganisatör, S-kvinnor, Söderhamn 07-11. Styrelseledamot, Ung Företagsamhet Gävleborg 06-14. Ledamot, Gävle Högskolestyrelse 03-07. Ordförande, Riksförbundet Sveriges Lottakårer 10-. Ordförande, S-kvinnor i Gävleborg 12-16. Ersättare, Palmecentrets styrelse 12-15 och ledamot 15-. Ordförande, Socialdemokraterna i Gävleborg 16-.
  • Bostadsort

    Söderhamn

Said and done

Livslångt lärande

Motion 2018/19:2021 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2021 av Åsa Lindestam S Livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av fler utbildningsplatser på kommunala lärcentrum och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi såg i Lars Haikolas rapport Högre utbildning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2021 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2021 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 74 kB)

Lantmäteriutbildning

Motion 2018/19:1976 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1976 av Åsa Lindestam S Lantmäteriutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta vikten av att utbildningsplatser dimensioneras utifrån arbetsmarknadens behov och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lantmäteriet har


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1976 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1976 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 68 kB)

Försvarsmaktens frivilligorganisationer

Motion 2018/19:1803 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1803 av Åsa Lindestam S Försvarsmaktens frivilligorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att låta Försvarsmaktens frivilligorganisationer få en egen anslagspost i budgeten och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:1803 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1803 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 65 kB)

Försvarsupplysning och AFF

Motion 2018/19:1779 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1779 av Åsa Lindestam S Försvarsupplysning och AFF Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till ett finansiellt stöd till Allmänna Försvarsföreningen för att långsiktigt trygga dess försvarsupplysande verksamhet och


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:1779 av Åsa Lindestam (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1779 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 73 kB)

Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktighet och ansvar i frågan om stickmyggsplågan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam strategi för bekämpning


Utskottsberedning: 2018/19:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1610 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Forskning med statliga medel

Motion 2018/19:1073 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1073 av Åsa Lindestam S Forskning med statliga medel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att underlätta regelverk och byråkrati så att det blir enklare att bedriva statligt finansierad forskning på fler lärosäten och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1073 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1073 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 68 kB)

Rörligt skyddsobjekt

Motion 2018/19:836 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:836 av Åsa Lindestam S Rörligt skyddsobjekt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra fartyget Sigrid till ett rörligt skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har ett antal kärnkraftverk och de producerar


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:836 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:836 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 67 kB)

Skarv

Motion 2018/19:625 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:625 av Åsa Lindestam S Skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över kunskapsläget om skarvars beteende nära bebyggelse i syfte att de inte ska ta över hela vår skärgård, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:625 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:625 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 67 kB)

Sälar

Motion 2018/19:619 av Åsa Lindestam (S)

Motion till riksdagen 2018/19:619 av Åsa Lindestam S Sälar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftning och regelverk för avskjutning av säl och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sälbeståndet har de senaste decennierna ökat oreglerat efter


Utskottsberedning: 2018/19:MJU10

Motion 2018/19:619 av Åsa Lindestam (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:619 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 70 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)