Aron Modig(ChrDem)

Aron Modig (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 336
Title Ek.mag./Civilekonom.
Born 1985
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email aron.modig[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Member 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2017-05-04 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-12-19 –
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 –

Said and done

Fler platser för östkyrkliga studier

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD)

Fråga 2016/17:1404 Fler platser för östkyrkliga studier av Aron Modig (KD) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Teologiska högskolan och Sankt Ignatios utbildningsinstitut i Södertälje har nyligen inlett ett samarbete för att erbjuda en kvalificerad akademisk utbildning i Sverige för östkyrkliga invandrare,

Inlämnad: 2017-05-12 Svarsdatum: 2017-06-02 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1404 av Aron Modig (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av skr. 2016/17:176 Riksrevisionens rapport om arbetskraftsinvandring

Motion 2016/17:3717 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3717 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:176 Riksrevisionens rapport om arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta ytterligare åtgärder för att utveckla


Utskottsberedning: 2016/17:SfU22

Motion 2016/17:3717 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3717 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att begränsa föräldrapenningen för föräldrar som bosätter sig i Sverige


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en möjlighet att överklaga ett tillfälligt beslut om, eller en bedömning av, en


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 71 kB)

Brist på förvarsplatser

Skriftlig fråga 2016/17:877 av Aron Modig (KD)

Fråga 2016/17:877 Brist på förvarsplatser av Aron Modig (KD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Den som befinner sig i Sverige har rätt att lämna in en ansökan om asyl, som sedan ska bedömas individuellt och rättssäkert. Om den asylsökande bedöms ha skyddsskäl får vederbörande uppehållstillstånd.

Inlämnad: 2017-02-17 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:877 av Aron Modig (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana Arbetsmiljöverket till förbättrade rutiner


Utskottsberedning: 2016/17:AU10

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2016/17:51 Riksrevisionens rapport om felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen

Motion 2016/17:3582 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3582 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:51 Riksrevisionens rapport om felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att Försäkringskassan


Utskottsberedning: 2016/17:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3582 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3582 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 63 kB)

med anledning av prop. 2016/17:45 Värdeåterföring vid satsningar på transportinfrastruktur

Motion 2016/17:3558 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3558 av Robert Halef m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:45 Värdeåterföring vid satsningar på transportinfrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett skydd för privatpersoner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:TU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3558 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3558 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 71 kB)

med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet - feministisk politik för en jämställd framtid

Motion 2016/17:3554 av Désirée Pethrus m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3554 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet – feministisk politik för en jämställd framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att delmålet mäns våld mot kvinnor bör ändras till


Utskottsberedning: 2016/17:AU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2016/17:3554 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3554 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (pdf, 90 kB)