Annika Qarlsson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 228
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email annika.qarlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Health and Welfare

    • Member 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Committee on Civil Law

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-12
    • The War Delegation

    • Member 2006-10-17 – 2010-10-19
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och socialutskottet 05 och arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant lagutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06, socialutskottet 02-06 och 14-, utrikesutskottet 04-06, EU-nämnden 06-10 och kulturutskottet 10-14. Ledamot krigsdelegationen 06-10, rådet för ledamotsnära frågor 06- och riksdagsgruppens förtroenderåd 06-10. Ersättare riksdagsstyrelsen 06-10.
  • Föräldrar

    Erik Hallén och Alice Hallén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Alingsås, slutår 82 och handelslinje i Köping, slutår 82.
  • Anställningar

    Detaljhandel 83-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås kommun 98-02, 2:e vice ordförande 99-02. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 10-14 och utbildningsnämnden 95-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet i Alingsås 99-02. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Norra Älvsborg 00-04. Förbundsordförande, Centerkvinnorna 03-11. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 03-11 och 15-. 1:e vice gruppledare Centerpartiet 06-10. Distriktsordförande, Centerpartiet 11-.

Said and done

Liberal feminism

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. C Liberal feminism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att genomföra en genomgripande utredning som behandlar och belyser statens, näringslivets, samhällets och individens totala kostnader


Utskottsberedning: AU KrU SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU17 2018/19:NU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Utbildning

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. C Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna och utveckla det fria skolvalet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett aktivt


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 117 kB)

Hindra pornografi i miljöer med barn och unga

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. C Hindra pornografi i miljöer med barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket i en särskild läroplan bör specificera hur grundskolan och gymnasieskolan i sin sex- och samlevnadsundervisning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

Västra stambanan

Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Västra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna vad gäller en snabb utbyggnad av ett tredje spår samt ytterligare ett dubbelspår väster om Alingsås och en upprustning


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Järnväg Göteborg-Oslo

Motion 2018/19:2397 av Annika Qarlsson och Fredrik Christensson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2397 av Annika Qarlsson och Fredrik Christensson båda C Järnväg GöteborgOslo Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att få dubbelspår på järnvägen hela sträckan i korridoren OsloGöteborgKöpenhamn och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2397 av Annika Qarlsson och Fredrik Christensson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2397 av Annika Qarlsson och Fredrik Christensson (båda C) (pdf, 76 kB)

Sommartid året om

Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie båda C Sommartid året om Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte ställa om klockan vår och höst och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (pdf, 74 kB)

Gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl

Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder ska vidtas som verkar för gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl samt om


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 75 kB)

Allmänna arvsfonden

Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Allmänna arvsfonden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda ändringar i bestämmelserna i den lag som styr Allmänna arvsfondens utdelning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Skatter för företagande och tillväxt i hela landet

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. C Skatter för företagande och tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt se över beskattningen av företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14

Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2698 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 95 kB)

Mer RUT

Motion 2018/19:2396 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2396 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie båda C Mer RUT Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att höja taket för RUT-avdraget och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:2396 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2396 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (pdf, 74 kB)