Annika Lillemets (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Östergötland County, Bench 88
Title Civilingenjör
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865812
Email annika.lillemets[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-06-22
    • Deputy member 2014-06-26 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant trafikutskottet 10-14, skatteutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-16, kulturutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och socialutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Tage Carlsson och Maria Carlsson, f. Lillemets.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrköping, slutår 81. Civilingenjörsexamen, Teknisk fysik och elektroteknik, Linköpings tekniska högskola, 87.
  • Anställningar

    Systemutvecklare och projektledare, Ericsson 87-88, 90-05 och Nokia Data Systems 89-90.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 02-10, gruppledare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 07-10. Ersättare, Tekniska Verkens styrelse 07-09 och barn- och ungdomsnämnden, Linköping 99-04 och 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen 09-11.

Said and done

Turkiets invasion av Afrin

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:352 Turkiets invasion av Afrin av Jonas Sjöstedt (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Turkiet har anfallit den syriska regionen Afrin. Detta har skett helt oprovocerat och utan stöd i folkrätten. Civilbefolkningen lider svårt när turkiskt stridsflyg bombar byar, städer och flyktingläger.

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion av Afrin

Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2017/18:333 Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien av Jabar Amin (MP) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under de senaste åren har den turkiska staten med Recep Tayyip Erdoğ an i spetsen inför hela världen gjort sig skyldig till upprepade folkrättsbrott. I september 2016 angrep

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:331 Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under det sedan flera år pågående inbördeskriget i Syrien blev IS/Daish väl känt som ett brutalt och kvinnofientligt mördarband, som påstod sig utifrån islam

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:331 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets hot mot Afrin och kurderna i Rojavaprovinsen i Syrien

med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel (CETA) samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:60 Avtal om ekonomi och handel CETA samt strategiskt partnerskapsavtal mellan EU och dess medlemsstater och Kanada Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda


Utskottsberedning: 2017/18:UU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:3957 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. MP med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag med den ändringen att det i 1 lagen 1992:1300 om krigsmateriel införs tre ytterligare stycken med den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3923 av Carl Schlyter m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Fasa ut avräkningarna från biståndet

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) Fasa ut avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. MP Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt skriva under FN:s konvention om globalt förbud mot kärnvapen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (pdf, 66 kB)

Sanktioner mot regimen i Saudiarabien

Motion 2017/18:2945 av Annika Lillemets m.fl. (MP, V)

Motion till riksdagen 2017/18:2945 av Annika Lillemets m.fl. MP, V Sanktioner mot regimen i Saudiarabien Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör driva på inom EU och FN för riktade sanktioner mot personer i Saudiarabiens ledning och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:UU14 2017/18:UU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2945 av Annika Lillemets m.fl. (MP, V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2945 av Annika Lillemets m.fl. (MP, V) (pdf, 72 kB)

Europa och dess förflutna

Motion 2017/18:2944 av Valter Mutt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2944 av Valter Mutt m.fl. MP Europa och dess förflutna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige i EU bör ta initiativ till att en internationell kommission tillsätts med uppdraget att dels beskriva Europas omvärldsrelationer under


Utskottsberedning: 2017/18:KU32 2017/18:KU6 2017/18:UU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2944 av Valter Mutt m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2944 av Valter Mutt m.fl. (MP) (pdf, 71 kB)

Basinkomst

Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) Basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på djupet undersöka vilka konsekvenser ett system med basinkomst skulle få i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3018 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 83 kB)