Annika Hirvonen Falk (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Stockholm County, Bench 211
Title Juriststudent.
Born 1989
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864446
Email annika.hirvonen.falk[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Deputy Chair
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-04-18 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ordinary member 2016-08-07 – 2017-10-18
    • Ledig 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Ordinary member 2014-06-24 – 2015-12-10
    • Committee on Justice

    • Deputy Chair 2016-08-07 – 2018-09-24
    • Member 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2015-03-20 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2015-12-11

Said and done

Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten,


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 64 kB)

Självbestämmande i livets slutskede - utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) Självbestämmande i livets slutskede – utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka förutsättningarna för aktiv dödshjälp i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Legitimation för socialsekreterare inom myndighetsutövning gällande barn och unga

Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Legitimation för socialsekreterare inom myndighetsutövning gällande barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av ett system med legitimation för socialsekreterare inom


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 63 kB)

Klimatskatt på livsmedel

Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. MP Klimatskatt på livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en skatt på livsmedels klimatpåverkan ska införas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:MJU16 2017/18:SkU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Inför nordiska personnummer

Motion 2017/18:2395 av Annika Hirvonen Falk och Rasmus Ling (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2395 av Annika Hirvonen Falk och Rasmus Ling båda MP Inför nordiska personnummer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gemensamma nordiska personnummer och tillkännager detta för regeringen. Motivering Våra svenska personnummer börjar ta slut.


Utskottsberedning: 2017/18:SkU19

Motion 2017/18:2395 av Annika Hirvonen Falk och Rasmus Ling (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2395 av Annika Hirvonen Falk och Rasmus Ling (båda MP) (pdf, 67 kB)

Utökat uppdrag för barnahusen

Motion 2017/18:2388 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2388 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Utökat uppdrag för barnahusen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett utökat antal barnahus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU17 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2388 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2388 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 75 kB)

Lag mot sexistisk reklam

Motion 2017/18:2780 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2780 av Annika Hirvonen Falk m.fl. MP Lag mot sexistisk reklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av lagstiftning mot sexistisk reklam och tillkännager detta för regeringen. Motivering Noll kronor i studielån Dejta en sugar daddySå


Utskottsberedning: 2017/18:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2780 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2780 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 74 kB)

Barns rätt till alla sina föräldrar

Motion 2017/18:2387 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2387 av Annika Hirvonen Falk m.fl. MP Barns rätt till alla sina föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att barn ska kunna ha fler än två juridiska vårdnadshavare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2387 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2387 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)

Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga

Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av lagstiftning mot diskriminering av arbetstagare som ger omsorg till anhöriga,


Utskottsberedning: 2017/18:AU10

Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2750 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 66 kB)

Lika rätt för studenter att tjänstgöra för demokratin

Motion 2017/18:1669 av Annika Hirvonen Falk (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:1669 av Annika Hirvonen Falk MP Lika rätt för studenter att tjänstgöra för demokratin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att ge studenter lika rättigheter till ledighet från studier för att fullgöra förtroendeuppdrag inom kommun,


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16

Motion 2017/18:1669 av Annika Hirvonen Falk (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1669 av Annika Hirvonen Falk (MP) (pdf, 61 kB)