Annika Eclund (ChrDem)

Tillgänglig ersättare

Party
Constituency Västra Götaland County East
Title Lärare.
Born 1961

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-10-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-03 – 2017-09-30
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2017-05-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 10-12, utbildningsutskottet 10-14, socialutskottet 11-14, miljö-och jordbruksutskottet 13-14, civilutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Kristdemokraterna 14-. Ersättare, Sällskapet riksdagledamöter och forskare (Rifo). Kristdemokraternas riksdagsgruppsstyrelse.
  • Föräldrar

    Företagsledaren Kenneth Andersson och hemarbetanden Kerstin Skoglund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musiklinjen, Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg. Texas Christian University, USA 4-9 SO. Lärarutbildning (180 p), Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping.
  • Anställningar

    Lärare, Forsenskolan, Tidaholm vårterminen 01. Lärare, Helenaskolan, Skövde 01-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen. Ingår i Skolkommissionens parlamentariska referensgrupp. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd. Ledamot, Gentekniknämnden.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Skaraborg. Resepedagog för studieförbundet Bilda i Israel/Palestina. Ordförande, Rädda Barnen, Karlsborg/Tibro.
  • Bostadsort

    Tibro

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Ett välfärdslöfte att lita på 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 331 kB) Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 406 kB)

med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna - en garanti för tidiga stödinsatser

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna en garanti för tidiga stödinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skollagens bestämmelser och den praktiska tillämpningen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap – en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan

Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:182 i den del som gäller införandet av bestämmelser om allsidig social sammansättning. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UbU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:184 Ökade möjligheter till grundläggande behörighet på yrkesprogram och ett estetiskt ämne i alla nationella program

Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:184 Ökade möjligheter till grundläggande behörighet på yrkesprogram och ett estetiskt ämne i alla nationella program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:184. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:UbU30
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och vid behov vidta åtgärder som syftar till att säkerställa att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)