Annie Lööf (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 218
Title Jurist.
Born 1983
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email annie.loof[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Party Leader
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-04-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinary member 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2011-09-28
    • The Centre Party

    • Party Leader 2011-09-23 –
    • Deputy Group Leader 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Committee on the Constitution

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Member 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2011-09-28
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2016-04-04 –
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-17
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2006-10-17 – 2008-09-16
    • The Ministry of Industry, Employment and Communications

    • 2011-09-29 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och finansutskottet 10-11. Suppleant justitieutskottet 06-11 och arbetsmarknadsutskottet 09-10. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-11, krigsdelegationen 10- och Utrikesnämnden 14-15 och 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-08. Vice gruppledare Centerpartiet 10-11. Partiledare Centerpartiet 11-. Statsråd och chef (näringsminister), Näringsdepartementet 110929-141003.
  • Föräldrar

    Närpolischefen och kommunalrådet Hans-Göran Johansson och bankrådgivaren Rose-Marie Johansson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Värnamo. Jur. kand., Lunds universitet.
  • Anställningar

    Valombudsman, CUF i Jönköping 02. Barista, Coffee Republic, London 03. Assistent, Föreningssparbanken Juristbyrån, Värnamo sommaren 05 och 06. Butiksförsäljare, Old Macs, Värnamo 00-06 (deltid).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 06-07, ersättare 02-04 och 10. Ledamot, medborgarnämnden 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice förbundsordförande, CUF 04-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 09-, adjungerad ledamot i Centerpartiets avdelnings- krets- och distriktsstyrelse 06-. Ledamot, Stiftelsehögskolan i Jönköpings styrelse 10-. Ledamot, Coompanion Sveriges styrelse 09-11. Partiordförande, Centerpartiet 11-.

Said and done

Giftfri vardag

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. C Giftfri vardag Sammanfattning En av Centerpartiets prioriteringar inom miljöpolitiken är arbetet för att skapa en giftfri vardag. Dagligen exponeras vi för olika kemiska ämnen genom maten vi äter, luften vi andas, kläderna vi har på oss och elektroniken vi använder.


Utskottsberedning: 2016/17:CU12 2016/17:CU15 2016/17:FöU7 2016/17:MJU10 2016/17:MJU15 2016/17:MJU22 2016/17:MJU23 2016/17:MJU7 2016/17:MJU7,2016/17:MJU15 2016/17:MJU9 2016/17:NU12 2016/17:NU13 2016/17:SkU1 2016/17:SoU6 2016/17:SoU7 2016/17:TU12 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 48 avslag, 3 bifall,

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

Utveckla hela landet

Motion 2016/17:820 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:820 av Annie Lööf m.fl. C Utveckla hela landet Sammanfattning I Sverige ska alla kunna leva och förverkliga sina drömmar oavsett var i landet man bor. Grunden till utveckling i hela landet är goda villkor för de små och medelstora företagen som skapar jobb. En välfungerande infrastruktur


Utskottsberedning: 2016/17:CU12 2016/17:CU15 2016/17:FöU7 2016/17:KU30 2016/17:MJU13 2016/17:MJU23 2016/17:MJU24 2016/17:MJU9 2016/17:NU12 2016/17:NU16 2016/17:NU17 2016/17:SkU24 2016/17:SoU10 2016/17:TU4 2016/17:TU6 2016/17:UbU19 2017/18:CU16 2017/18:KU37 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 25 avslag, 3 bifall,

Motion 2016/17:820 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:820 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 113 kB)

Trygghet i hela landet

Motion 2016/17:865 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:865 av Annie Lööf m.fl. C Trygghet i hela landet Sammanfattning Trygghet är kärnan i många människors livsdröm. Den är för många en grundförutsättning för att finna glädje i jobb, familj, utbildning och fritid. Trygghet är viktig för såväl kvinnor som män, unga som gamla. Den ska värnas


Utskottsberedning: 2016/17:AU5 2016/17:CU6 2016/17:FiU22 2016/17:JuU1 2016/17:JuU16 2016/17:JuU17 2016/17:JuU18 2016/17:JuU19 2016/17:JuU20 2016/17:JuU21 2016/17:JuU5 2016/17:KrU4 2016/17:KU23 2016/17:SfU1 2016/17:SfU15 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 39 avslag, 9 bifall,

Motion 2016/17:865 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:865 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Sverige behöver en ny reformagenda 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Långsam internationell återhämtning 2.2 Stora strukturella obalanser


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 553 kB) Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 810 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning i sikte


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. M, C, FP, KD med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de förändringar enligt kolumnen Avvikelse från regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU21
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 97 kB)

EU:s klimatmål inför de internationella klimatförhandlingarna

Interpellation 2014/15:131 av Annie Lööf (C)

Interpellation 2014/15:131 EU:s klimatmål inför de internationella klimatförhandlingarna av Annie Lööf C till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Klimatförändringarna är vår tids största miljöfråga. Forskningen har sedan länge visat att våra växthusgasutsläpp påverkar jordens klimat, men än så länge har världens länder

Inlämnad: 2014-11-14 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:131 av Annie Lööf (C) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s klimatmål inför de internationella klimatförhandlingarna

Ett starkare Sverige

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. M, C, FP, KD Ett starkare Sverige 1  Sammanfattning Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet liberalerna och Kristdemokraterna lägger gemensamt fram en budget för fler jobb, mer kunskap i skolan, högre kvalitet i välfärden och ett starkare Sverige. Alliansen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): , 17 bifall,

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 203 kB) Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 450 kB)

Utveckla universitet och högskolor i hela landet i samverkan med det lokala näringslivet

Motion 2014/15:1777 av Annie Lööf (C)

Motion till riksdagen 2014/15:1777 av Annie Lööf C Utveckla universitet och högskolor i hela landet i samverkan med det lokala näringslivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla och värna högre utbildning i hela landet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:1777 av Annie Lööf (C) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1777 av Annie Lööf (C) (pdf, 60 kB)

Med höghastighetståg utvecklas och breddas Jönköpings län

Motion 2014/15:1776 av Annie Lööf (C)

Motion till riksdagen 2014/15:1776 av Annie Lööf C Med höghastighetståg utvecklas och breddas Jönköpings län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen sin mening som anförs i motionen om att Sverigebygget bör genomföras för att utveckla hela landet. Motivering En väl utbyggd infrastruktur knyter


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1776 av Annie Lööf (C) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1776 av Annie Lööf (C) (pdf, 62 kB)