Annie Lööf (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 253
Title Jurist.
Born 1983
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email annie.loof[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Party Leader
    • The War Delegation

    • Member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Ordinary member 2014-10-04 – 2015-09-10
    • Ledig 2011-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2011-09-28
    • The Centre Party

    • Party Leader 2011-09-23 –
    • Deputy Group Leader 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Committee on the Constitution

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2011-09-28
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-28
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Member 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2011-09-28
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2016-04-04 –
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-17
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2006-10-17 – 2008-09-16
    • The Ministry of Industry, Employment and Communications

    • 2011-09-29 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och finansutskottet 10-11. Suppleant justitieutskottet 06-11 och arbetsmarknadsutskottet 09-10. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-11, krigsdelegationen 10- och Utrikesnämnden 14-15 och 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-08. Vice gruppledare Centerpartiet 10-11. Partiledare Centerpartiet 11-. Statsråd och chef (näringsminister), Näringsdepartementet 110929-141003.
  • Föräldrar

    Närpolischefen och kommunalrådet Hans-Göran Johansson och bankrådgivaren Rose-Marie Johansson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Värnamo. Jur. kand., Lunds universitet.
  • Anställningar

    Valombudsman, CUF i Jönköping 02. Barista, Coffee Republic, London 03. Assistent, Föreningssparbanken Juristbyrån, Värnamo sommaren 05 och 06. Butiksförsäljare, Old Macs, Värnamo 00-06 (deltid).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 06-07, ersättare 02-04 och 10. Ledamot, medborgarnämnden 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice förbundsordförande, CUF 04-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 09-, adjungerad ledamot i Centerpartiets avdelnings- krets- och distriktsstyrelse 06-. Ledamot, Stiftelsehögskolan i Jönköpings styrelse 10-. Ledamot, Coompanion Sveriges styrelse 09-11. Partiordförande, Centerpartiet 11-.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur 2.2 Stark tillväxt i


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 532 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1176 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. C Låt inte Sverige klyvas Sammanfattning Svensk ekonomi går bra och vårt välstånd växer, men alla får inte samma chans. Sverige är ett tudelat land. Nästan en miljon människor befinner sig idag i utanförskap. Orsakerna är flera, men två viktiga problem är de hårt


Utskottsberedning: 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:CU7 2017/18:CU9 2017/18:FiU1 2017/18:KrU3 2017/18:MJU9 2017/18:NU12 2017/18:NU19 2017/18:SfU1 2017/18:SkU9 2017/18:SoU9 2017/18:TU9 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU2
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 46 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

En ansvarsfull internationell agenda

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. C En ansvarsfull internationell agenda Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning EU-samarbetet Ett handlingskraftigt och öppet EU som står upp för liberala värden EU i olika hastigheter EU som global handelsaktör Ett öppet och transparant


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:KU34 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2017/18:UU21 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 40 avslag, 6 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2017/18:3684 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 151 kB)

Miljöansvar och grön tillväxt

Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. C Miljöansvar och grön tillväxt Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Miljöansvar och grön tillväxt Politik för grön tillväxt och gröna jobb Förstärk den gröna skatteväxlingen Gör det billigare och enklare att investera hållbart Ledarskap


Utskottsberedning: 2017/18:CU10 2017/18:CU16 2017/18:CU31 2017/18:FiU1 2017/18:FiU6 2017/18:MJU1 2017/18:MJU11 2017/18:MJU12 2017/18:MJU13 2017/18:MJU15 2017/18:MJU16 2017/18:MJU17 2017/18:MJU18 2017/18:MJU19 2017/18:MJU22 2017/18:MJU9 2017/18:NU22 2017/18:NU9 2017/18:SkU10 2017/18:SkU8 2017/18:TU10 2017/18:TU13 2017/18:TU5
Riksdagsbeslut (83 yrkanden): 65 avslag, 6 bifall, 12 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2017/18:3686 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 171 kB)

Trygghet i hela landet

Motion 2017/18:3685 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3685 av Annie Lööf m.fl. C Trygghet i hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Säkerhet och trygghet i hela landet En bättre fungerande polis i hela landet Lokal polis En större poliskår med bättre villkor En stärkt rättskedja i hela landet Satsningar


Utskottsberedning: 2017/18:AU4 2017/18:AU8 2017/18:CU10 2017/18:CU16 2017/18:CU8 2017/18:FiU1 2017/18:FiU26 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU16 2017/18:JuU17 2017/18:JuU18 2017/18:JuU29 2017/18:JuU35 2017/18:JuU36 2017/18:KrU3 2017/18:KU34 2017/18:SfU1 2017/18:SfU12 2017/18:SoU1 2017/18:SoU13 2017/18:SoU14 2017/18:SoU22 2017/18:SoU9 2017/18:UbU14 2017/18:UbU19
Riksdagsbeslut (75 yrkanden): 65 avslag, 10 bifall,

Motion 2017/18:3685 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 95 kB) Motion 2017/18:3685 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 170 kB)

Nytt ledarskap för Sverige

Motion 2017/18:3716 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3716 av Annie Lööf m.fl. (C) Nytt ledarskap för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3716 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 971 kB) Motion 2017/18:3716 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1912 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Sverige behöver en ny reformagenda 2 Alliansens bedömning av svensk ekonomi Starkare internationell återhämtning Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 697 kB) Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 846 kB)

Nytt ledarskap för Sverige

Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) Nytt ledarskap för Sverige 1   Sammanfattning Sverige behöver ett nytt ledarskap. Trots att vi befinner oss i en högkonjunktur, där fler jobb borde växa fram och sysselsättningen stiga, ökar tudelningen i samhället. Tudelningen finns mellan unga och


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 1037 kB) Motion 2016/17:3494 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1369 kB)

Klimat och förnybar energi

Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. C Klimat och förnybar energi Sammanfattning Centerpartiet har en lång tradition av att driva politik som förenar ekonomisk, social och ekologisk hållbarhet. Vi har en vision om att till 2050 ska vårt samhälle inte ha några nettoutsläpp av växthusgaser, och globalt


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1 2016/17:MJU1 2016/17:MJU24 2016/17:NU14 2016/17:NU19 2016/17:SkU22 2016/17:SkU24 2016/17:TU10,2016/17:TU12 2016/17:TU12 2016/17:TU14,2016/17:TU4 2016/17:TU4 2016/17:TU6 2017/18:CU31
Riksdagsbeslut (55 yrkanden): 54 avslag, 3 bifall,

Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:821 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

Giftfri vardag

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. C Giftfri vardag Sammanfattning En av Centerpartiets prioriteringar inom miljöpolitiken är arbetet för att skapa en giftfri vardag. Dagligen exponeras vi för olika kemiska ämnen genom maten vi äter, luften vi andas, kläderna vi har på oss och elektroniken vi använder.


Utskottsberedning: 2016/17:CU12 2016/17:CU15 2016/17:FöU7 2016/17:MJU10 2016/17:MJU15 2016/17:MJU22 2016/17:MJU23 2016/17:MJU7 2016/17:MJU7,2016/17:MJU15 2016/17:MJU9 2016/17:NU12 2016/17:NU13 2016/17:SkU1 2016/17:SoU6 2016/17:SoU7 2016/17:TU12 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 48 avslag, 3 bifall,

Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:824 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 139 kB)