Anna-Lena Sörenson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County
Title Adjunkt.
Born 1954

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy Chair 2015-10-13 – 2018-09-24
    • Member 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-05-05
    • Deputy member 2010-11-23 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputy member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputy member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2015-10-02
    • Deputy member 2011-06-08 – 2014-10-07
    • The War Delegation

    • Member 2015-10-20 – 2018-09-24
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-10-20

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-15, EU-nämnden 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och vice ordförande socialutskottet 15-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14 och 15, konstitutionsutskottet 10-15, EU-nämnden 11-14 och försvarsutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Ture Kvist och kallskänkan Constance Kvist, f. Falk.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, komvux, Norrköping, slutår 78. Ämneslärarexamen i svenska och historia, Linköpings universitet 82.
  • Anställningar

    Kontorsbiträde, Norrköping 74-75. Adjunkt, Linköpings kommun 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 15-. Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, gatunämnden, Linköpings kommun 89-91, tekniska nämnden 91-94. Ledamot, landstinget, Östergötlands län 94-10. Landstingsråd, landstinget, Östergötlands län 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Linköpings arbetarekommuns styrelse 96-16, partidistriktsstyrelsen 01-10 och ledamot och vice ordförande, partidistriktsstyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Linköping

Said and done

Individanpassat brandskydd för äldre och funktionsnedsatta

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S)

Fråga 2017/18:1610 Individanpassat brandskydd för äldre och funktionsnedsatta av Anna-Lena Sörenson S till Statsrådet Lena Hallengren S Just nu pågår en översyn av socialtjänstlagen med Margareta Winberg som särskild utredare. Inom ramen för översynen utreds även vissa av socialtjänstens uppgifter, för att utforma en

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S) (pdf, 87 kB)

Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. S Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ställföreträdare

Motion 2017/18:2668 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2668 av Teresa Carvalho m.fl. S Ställföreträdare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn av struktur, lagar och regler kring godmanskap och förvaltare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många i vårt samhälle


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2668 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2668 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Teknisk infrastruktur i glesbygd

Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. S Teknisk infrastruktur i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över hur mobiltäckningen kan förbättras runt om i landet och även, genom kommunerna, se över möjligheterna till utökad


Utskottsberedning: 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1368 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Underlätta samverkan

Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. S Underlätta samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningar och regelverk för att underlätta samverkan mellan huvudmän och tillkännager detta för regeringen. Motivering Framtidens utmaningar


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1415 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ett demokratiskt statsskick

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. S Ett demokratiskt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att fasa ut monarkin till förmån för ett demokratiskt statsskick och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1641 av Anna-Lena Sörenson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Bostadsbidrag för unga och studenter

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. S Bostadsbidrag för unga och studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över åldersgränsen när det gäller bostadsbidrag för unga och studenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bostadsbidraget


Utskottsberedning: 2017/18:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1079 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Decentralisering

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. S Decentralisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om decentralisering för fler jobb och ökad tillväxt och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att ta till vara utvecklingskraften i hela Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1093 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Landsbygdsjobb

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. S Landsbygdsjobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av förutsättningar för arbetstillfällen på landsbygden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har olika regioner olika konkurrensfördelar


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1080 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Levande skärgård

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. S Levande skärgård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta en levande skärgård i en aktiv politik för landsbygdsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges skärgård


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1069 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 60 kB)