Anna Kinberg Batra (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 84
Title Civilekonom
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864458
Email anna.kinberg.batra[på]riksdagen.se
Social media: Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2007-04-12 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-11-17 – 2007-04-11
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2006-11-16
    • Ordinary member 2001-09-18 – 2002-09-30
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2000-05-01 – 2000-06-30
    • The Moderate Party

    • Party Leader 2015-01-10 – 2017-10-01
    • Group Leader 2010-10-04 – 2015-01-13
    • Committee on Finance

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Chair 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Deputy member 2000-05-01 – 2000-06-30
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2001-09-20 – 2002-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2007-05-30 – 2010-10-04
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Deputy member 2007-05-31 – 2009-05-06
    • Committee on Housing

    • Deputy member 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-11-22
    • Chair 2007-04-13 – 2010-10-12
    • Member 2006-10-10 – 2007-04-12
    • The Riksdag Board

    • Member 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2017-11-22
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 – 2017-12-14
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-11-22
    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 000501-000630), (010918-020930) och 06-. Ledamot skatteutskottet 01-02, näringsutskottet 06, finansutskottet 10, ordförande 10-14 och vice ordförande 14. Suppleant skatteutskottet 00 och 01-02, arbetsmarknadsutskottet 01- 02, bostadsutskottet 02, konstitutionsutskottet 07-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06-, EU-nämnden 06-07 och ordförande 07-10. Ledamot Utrikesnämnden 10-, krigsdelegationen 10- och riksdagsstyrelsen 10-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16 och gruppledare, Moderaterna 10-15.
  • Föräldrar

    Ingenjören Johan S. Kinberg och ingenjören Sarah Kinberg, f. Lundgren.
  • Utbildning

    Franska och nederländska, Stockholms universitet 89-91. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm 00.
  • Anställningar

    Ledarskribent, SvD 94 och 96. Politisk sekreterare, Moderaterna i Europaparlamentet 95-96. Projektledare, Universum, Jobline och Nova 100 97-00. Kommunikationskonsult, Prime PR och eget företag 00-05. Informationschef, Stockholms Handelskammare 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, statens utredning för arbetskraftsinvandring 04-06. Ledamot, statens utredning för cirkulär migration 09-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nacka 06-07. Ledamot, socialtjänstnämnden, Stockholms kommun 03-06. Vice ordförande, socialtjänstnämndens tillståndsutskott 03-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 94-98. Ledamot, landstingsstyrelsen 94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MUF Stockholms län 92-95, ordförande 96-98. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 95-98. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 07-11. Styrelseledamot, Sveriges Förenade Studentkårer 91-92. Vice ordförande, Stockholms universitets studentkår 93, ordförande 94. Styrelseledamot, Fryshuset 04-11. Partiledare, Moderaterna 15-.
  • Litteratur

    Indien - från stackare till stormakt (05) och Med blicken mot framtiden - moderat idébok (10, medverkande).
  • Bostadsort

    Nacka

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M)

Motion till riksdagen 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning Det ska alltid löna sig att arbeta Sänkt skatt för alla som jobbar, med särskild


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (docx, 476 kB) Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (pdf, 549 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot dåliga skolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3 2016/17:UbU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU17 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2016/17:UbU2 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 42 avslag, 2 bifall,

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 112 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från första dagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:AU1 2016/17:AU2 2016/17:AU6 2016/17:AU7 2016/17:FiU1 2016/17:FiU3 2016/17:JuU20 2016/17:KrU4 2016/17:KrU8 2016/17:NU1 2016/17:SfU15 2016/17:SfU3 2016/17:SfU4 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU16 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2017/18:FiU3 2017/18:SoU13 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): 40 avslag

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 115 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Säkerhet och beredskap i en orolig omvärld

Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Säkerhet och beredskap i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska spela en ledande roll inom EU för att utveckla och förstärka den gemensamma utrikespolitiken


Utskottsberedning: 2016/17:FöU3 2016/17:FöU4 2016/17:FöU7 2016/17:UU10 2016/17:UU2 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 146 kB)

Plan för ett starkare Sverige: En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2016/17:3371 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3371 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med lagförslag om en långsiktigt hållbar migrationslagstiftning


Utskottsberedning: 2016/17:FiU7 2016/17:JuU18 2016/17:SfU15 2016/17:SfU16 2016/17:SfU17 2016/17:SfU18 2016/17:SfU3 2016/17:SfU4 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (39 yrkanden): 39 avslag

Motion 2016/17:3371 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3371 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 107 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Trygghet att lita på

Motion 2016/17:3388 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3388 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Trygghet att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utbilda och anställa minst 2 000 fler poliser och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2016/17:JuU1 2016/17:JuU16 2016/17:JuU17 2016/17:JuU18 2016/17:JuU20 2016/17:JuU21 2016/17:KU17 2016/17:SfU15 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 31 avslag, 13 bifall,

Motion 2016/17:3388 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2016/17:3388 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Plan för ett starkare Sverige - kraftfulla åtgärder mot terrorism

Motion 2016/17:3387 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3387 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige kraftfulla åtgärder mot terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kraftfulla polisiära insatser för att motverka parallella samhällen och otrygghet i områden som är utsatta


Utskottsberedning: 2016/17:JuU1 2016/17:JuU16 2016/17:JuU17 2016/17:JuU18 2016/17:KU23 2016/17:SfU15 2016/17:TU6 2016/17:UU2 2017/18:JuU35 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 23 avslag, 3 bifall,

Motion 2016/17:3387 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2016/17:3387 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 128 kB)

Plan för ett starkare Sverige - Moderaternas budgetmotion 2017

Motion 2016/17:3350 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3350 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige – Moderaternas budgetmotion 2017 Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Sverige behöver en ny reformagenda 1.Utsikter för svensk ekonomi a.Långsam internationell återhämtning b.Strukturella


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2016/17:3350 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 595 kB) Motion 2016/17:3350 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 637 kB)

Plan för ett starkare Sverige - reformer för fler bostäder

Motion 2016/17:3378 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3378 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige reformer för fler bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förstärkt översiktsplanering och borttagande av detaljplanekravet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:CU1 2016/17:CU14 2016/17:CU15 2016/17:FiU1 2016/17:FiU25 2016/17:MJU9 2016/17:TU4 2017/18:CU16 2017/18:CU9 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): 31 avslag, 4 bifall,

Motion 2016/17:3378 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2016/17:3378 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 127 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3406 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M)

Motion till riksdagen 2015/16:3406 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition  Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Sverige behöver en ny reformagenda 2. Utsikter för svensk ekonomi a.


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3406 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (docx, 320 kB) Motion 2015/16:3406 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (pdf, 584 kB)