Anna-Caren Sätherberg (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jämtland County, Bench 78
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864825
Email anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant näringsutskottet 14- och kulturutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU1 19 december 2018 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Allmänpolitisk debatt 17 october 2018 Infrastruktur
Debatt om förslag 2017/18:NU13 16 may 2018 Förbud mot utvinning av uran
Debatt om förslag 2017/18:NU12 18 april 2018 Näringspolitik

Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Kompetensförsörjning på gles- och landsbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetensförsörjning på gles- och landsbygd och tillkännager detta för regeringen. Motivering De utmaningar


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2193 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Statliga servicekontor i hela landet

Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Statliga servicekontor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stärka närvaron av statlig service i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1815 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Öka andelen byggande i trä

Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson båda S Öka andelen byggande i trä Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att öka andelen byggande i trä och tillkännager detta för regeringen. Motivering I British Columbia


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1810 av Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1096 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Hela landet ska kompetensförsörjas

Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg båda S Hela landet ska kompetensförsörjas Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en jämnare fördelning av utbildningsplatser till högre utbildning och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1066 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 81 kB)

Nästa steg för landsbygden

Motion 2018/19:1035 av Isak From och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1035 av Isak From och Anna-Caren Sätherberg båda S Nästa steg för landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta nästa steg i utvecklingen av landsbygdspolitiken genom att rikta stöd till de minsta kommunerna och tillkännager detta


Utskottsberedning: UbU 2018/19:MJU10 2018/19:NU8 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1035 av Isak From och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1035 av Isak From och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 84 kB)

Förändring av regelverket kring övergivna motorfordon

Motion 2018/19:709 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:709 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg båda S Förändring av regelverket kring övergivna motorfordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över vilka lämpliga åtgärder som kan vidtas med anledning av det växande problemet med avställda


Utskottsberedning: 2018/19:MJU5

Motion 2018/19:709 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:709 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 74 kB)

Trafikverkets förslag till ny vägklassificering

Skriftlig fråga 2017/18:1224 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2017/18:1224 Trafikverkets förslag till ny vägklassificering av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Tomas Eneroth S Trafikverket föreslår att en ny klassificering, vägtyp 6 lågtrafikerade vägarinförs. Dessa vägar skulle endast hållas framkomligai jämförelse med vägtyp 5, som innebär en vägstandard där färd i

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1224 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 87 kB)

Minskningen av insekter

Skriftlig fråga 2017/18:193 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2017/18:193 Minskningen av insekter av Anna-Caren Sätherberg S till Miljöminister Karolina Skog MP En ny studie som publiceras i den vetenskapliga tidskriften Plos One http:journals.plos.org/plosone/articleid=10.1371/journal.pone.0185809 visar att 75 procent av alla flygande insekter i naturreservat i Tyskland har

Inlämnad: 2017-10-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:193 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 78 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)